СДСМ-Охрид:На Бакрачески сите му се виновни PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
петок, 16 јуни 2017
sdsm77y.jpgГрадоначалникот во заминување, Никола Бакрачески, во неговото јавно обраќање со отчет за четиригодишниот мандат, како и секогаш, за неуспесите на локалната власт, ги обвини сите освен самиот себе.
Бакрачески не кажа ниту збор за нереализираните капитални проекти со кои ги излажа граѓаните пред четири години. Не стана ниту збор за затворениот пазар, за автобуската станица, за домот за возрасни лица, марината, најавените големи хотелски имиња и катните гаражи, ветување со кои четири години ги лажеше граѓаните.
За Бакрачески најголемо достигнување било справувањето со долгот, без при тоа да каже ниту колкав бил точно тој долг пред четири години, ниту колкав е сега. За потсетување, Бакрачески досега споменуваше неколку паушални бројки од 25, 33 па се до 50 милиони евра.
Наместо да објасни зошто нема реализирано ниту една капитална инвестиција, Бакрачески се оправдува со политичката и општествена криза, со лошата меѓуинституционална соработка, па дури се пожали и на опструкции од централната власт водена од неговата партија ВМРО-ДПМНЕ. Накратко, отчетот на градоначалникот во заминување, се сведе на барање виновници за неговата неспособност да раководи со општината.
Затоа веќе есенва, граѓаните на Охрид ќе го казнат ваквото неодговорно владеење на Бакрачески и ВМРО-ДПМНЕ. Охрид ќе добие нова локална власт предводена од СДСМ, која во прв план ќе ги стави интересите на граѓаните и на општина Охрид. 
 
Центар за комуникации
ОО СДСМ Охрид

 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОГЛАСИ

 gumno1.jpgProdavam stan vo centar na ul.Jane Sandanski nasproti vila Amerikano 50m2 + 7m2 podrum, so parking prostor, na 3 kat, na juzna strana so pogled na ezero. Ima: spalna soba so terasa,dnevna, kujna, kupatilo i hodnik.10 min od ezero i gradska ~ar{ija. Mnogu ubava i mirna lokacija.

Tel za kontakt: 046266087- 075/696-103

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 

ВЕБ

Кај Билјанини со мотори летаа во воздух

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

BenQ E1260 HDR Vo Foto Rex/4500den

novaparat.jpg

За сите аматери што сакаат убава фотографија без премногу напор и подесувања на својот апарат за сликање. BenQ го нудат новиот E1260 HDR со широк агол и 12 мегапикселен сензор. Со своето автоматско подесување вие ќе можете да направите убави фотографии без разлика на светлосната состојбата.Овој модел нуди HDR можности кои овозможува да ги избегне проблемите со многу контрастни и светли околини, преку намалувањето на прекумерната и минималната експозитура со автоматско подесување на контрастот.

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 Видео

Последни Вести

Германецот Стуџиски победи на Охридскиот...
maraton550ll.jpgГерманецот Александар Стуџиски победи на 31. издание на Охридскиот пливачки маратон. Тој ја исплива патеката „Климе Савин“ од Свети Наум до Охрид за 5:15:145 часа, а една секунда по него на целта пристигна македонскиот пливач Евгени Поп Ацев, кој лани ја промаши патеката и заврши дури на деветтото место.
Читај повеќе...
 
Моторциклистите не ретко ги одбегнуваат...
motor1x.jpgОпштинскиот совет за безбедност во сообраќајот а констатира нецелосна примена и  почитување на законските одредби за безбедно управување на моторцикл во сообраќајот.
Читај повеќе...
 
Во "Павле" исполнета квотата на Факултетот за...

pavle4000a.jpgЗаврши првиот уписен рок на Универзитетот за информатички науки и технологии „Св Апостол Павле“ во Охрид. Идните бруцоши најголем интерес покажаа за Факултетот за компјутерски науки и инженерство, чија квота се пополна уште во овој уписен рок.

Читај повеќе...
 
СДСМ-Дебарца:Трајкоски се растурил од возење...

debarca9.jpgГрадоначалникот на општина Дебрца не само што на големо трошел општински пари за гозби и ручеци, туку во изминативе четири и нешто години многу милувал да патува на општинска сметка.

Читај повеќе...
 
Учебната година ќе започне на четврти септември
kliment01.jpgУчебната година оваа година ќе започне на 4 септември, соопшти Министерството за образование и наука.
Читај повеќе...
 
Работилница за изворно пеење во Вевчани

rabo1ee.jpgВо рамки на фестивалот за народна култура ,,Пображење,, деновиве се одржува и работилница за традиционално изворно пеење предводена од  доц.д-р.Велика Стојкова-Серафимовска, етномузиколог при  Институтот за фолклор ,,Марко Цепенков,, - Скопје. Целта на работилницата е запознавање на младите со традиционалното изворно пеење и поттик за негово негување, презентирање и пренесување едни на други.

Читај повеќе...
 
Во Кичево запленети еден килограм дрога

fat1q.jpgПоради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори и „недозволено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи , полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против Р.В.(40) од Кичево.

Читај повеќе...
 
Чувал клуч под цергата - му ја ограбиле куќата

kradec500a.jpgПоради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „тешка кражба“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против Д.М.(31) од Струга.

Читај повеќе...
 
Концерти на Охридско лето ќе "одат" на Интернет
vla1ee.jpgДел од настаните на годинешното издание на програмата на реномираниот фестивал „Охридско лето“ ќе бидат  пренесувани во живо преку интернет.
Читај повеќе...
 
СДСМ:Бакрачески мести бекатон,а од големите проекти...

sdsm77y.jpgВо сред летна сезона на Никола Бакрачески и ДПМНЕ им текна дека се ближат локалните избори, па ја пуштија механизацијата на терен да ја замајува јавноста дека нешто се работи. Оваа локална самоуправа позната по бекатон плочките апсолутно ништо не работи и тоа на охриѓани им е повеќе од јасно. Доволно е само да се прошета низ градот на неколку локации за да се добие потврда за незаинтересираноста на оваа локална самоуправа за сопствените граѓани.

Читај повеќе...
 

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

  rezultati.jpg 

Општина Охрид

 
msnastani.jpg

 

 

    

letra.jpg

  

   

OhridLive