Се поткрадува чинарот,стар десет века PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 12 јуни 2017

cinar1qww.jpgОхридскиот Чинар ,стар околу десет века, се поткрадува.Откако во 2012 година се скрши поради старост по трет пат,делови од него ги одвлекуваат охриѓани,а некои гости на Охрид земаат делови како сувенири.

 

На Чинарот извршени се неколку интервенции,конззеравции,заштитен беше со специјална платнена обивка,но тоа не помогна многу.Интервенираа стручњаци од Министерството за екологија и од завод и Музеј во Охрид,па сепак Чинарот постојано се смалува.Не е тоа само од старост, туку од фактот што се подкрадуваат гранки,парчиња од стеблото кое се распаѓа.

 

Ние преку надлежните инстиуции во неколку наврати интерениравме да се санира Чинарот.Тој во себе  крие многу векови и е еден од симболите на Охрид.Статички е стабилизирано стеблото,поставена е платнена заштита.Има и иницијатива за трајна заштита на овој споменик на природата и на културата.Тоа е е се што можеше дасе направи во овој момент,велат од локалната самоуправа во Охрид.

 

Преданијата говорат дека Чинарот во Охрид го засадил Климент Охридски некаде кон крајот на деветтиот и почетокот на десеттиот век.Во тоа време  во Охрид бил отворен Климентовиот универзитет за кој се вели дека е постар и од Универзитеот во Болоња,кој се смета за најстар во Европа.

 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 

ВЕБ

Кај Билјанини со мотори летаа во воздух

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

BenQ E1260 HDR Vo Foto Rex/4500den

novaparat.jpg

За сите аматери што сакаат убава фотографија без премногу напор и подесувања на својот апарат за сликање. BenQ го нудат новиот E1260 HDR со широк агол и 12 мегапикселен сензор. Со своето автоматско подесување вие ќе можете да направите убави фотографии без разлика на светлосната состојбата.Овој модел нуди HDR можности кои овозможува да ги избегне проблемите со многу контрастни и светли околини, преку намалувањето на прекумерната и минималната експозитура со автоматско подесување на контрастот.

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 Видео

Последни Вести

Кривична за секретар-благајник во "Григор"

grigorp1q.jpgСекторот за внатрешни работи Охрид до Основното јавно обвинителство Охрид поднесе кривична пријава против К.П.(27) од село Велгошти вработен како секретар-благајник на Основно училиште ,,Григор Прличев“ во Охрид за сторено кривично дело ,,злоупотреба на службена положба и овластување“ по член 353 ст.2 од КЗ на РМ.   Пријавениот искористувајќи ја својата службена положба и овластување на 21.03.2017 година изготвил две засебни решенија за стекнување на статус на административен службеник и распоредување на работно место со ист архивски број и со ист датум на издавање и го доставил на потпис до тогашната директорка на училиштето со барање на итен потпис заедно со договорите за уште 10 вработени, од кои едното решение гласело дека пријавениот е вработен на неопределено работно време а другото решение на определено работно време

 

 
Жолт чад го прекри стариот дел на Охрид

vezba3ww.jpgСтариот дел на Охрид,градското пристаниште,денес беа прекриено со жолт чад,што предизвика вчудоневиденост кај шетачите на градскиот кеј,а посебно на странските турсти кои беа изненадени од ваквата  глетка.На овој дел вежбаа припадниците на полицијата во очи на глваната вежба што ќе се одржи во Охрид на 5-ти мај.

Читај повеќе...
 
Директор од Вевчани ученички пари ставил в џеб
svroohrid2q.jpgНадворешната канцеларија за криминалистички работи-Струга до Основното јавно обвинителство-Струга поднесе кривична пријава против М.К.(37) од Струга поради постоење на основано сомнение дека сторил кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“ по член 353 став 1 од КЗ на РМ.
Читај повеќе...
 
Одбележан патрониот празник на ОУ "Христо Узунов"
ou1q.jpgВо Центарот за култура „Григор Прличев“, синоќа, ОУ „Христо Узунов“ го одбележа патрониот празник.
Читај повеќе...
 
Обемен дневен ред на седницата на Советот
sedd1qq.jpgСоветот на општина Охрид, денешната седница, на предлог на градоначалникот Јован Стојаноски, ја започна со едноминутно молчење по повод смртта на Ѓоко Чингоски, директор на ОУ „ Живко Чинго“ од село Велгошти. Советот,  ги прифати повеќе извештаи  за реализација на програмите за работа за периодот од 01.01. до 31.03.2018 година на  Советот на општина Охрид.
Читај повеќе...
 
Летово ќе има нов начин на плаќање паркинг во Охрид
parking1eer.jpgОпштина Охрид заедно со ЈП „Билјанини извори“ наскоро започнува  проект за нов начин на наплата за паркирање на возила во Охрид . Охриѓани, гостите и туристите наплатата за паркирање на своето возило може да го реализираат со испраќање на SMS порака.
Читај повеќе...
 
Што кажа публицистот Петровски за депонијата вo...

trajan1ww.jpg-Дебрчани, охриѓани, македонски народе. Отворете очи. Станува збор за насилничката намера Општина ДЕБРЦА да стане Општина Депонија, спротивно од сите еколошки стандарди, историското значење, културното наследство, традицијата,егзистенцијалните аспекти и многу други аргументи.

 

Читај повеќе...
 
Дрво пред паѓање им се заканува на пешаците кај...

paga1eed.jpgГолемо дрво,високо околу десеттина метри секој момент може да се урне врз пешачката патека кај мостот на Билјанини Извори во Охрид ,веднаш до спомен обележјето на холандскиот писател Ден Долард и на неколку метри од брегот..На овој дел преку целиот ден поминуваат многу рекреативци кои бараат дрвото да биде отстрането.

Читај повеќе...
 
Велгоштанец паднал од зграда во Скопје и починал

policija11.jpgНа 20.04.2018 година во 20,50 часот во Скопје пријавено е дека на улица „Методија Шаторлов Шарло“ од балкон паднал Ѓ.Ч.(52) од село Велгошти, охридско.  Од страна на доктор од Итна медицинска помош била констатирана смрт. Извршен е увид на местото на настанот, се работи на расчистување на случајот,соопштија од МВР-Скопје.

 
Безживотно тело на жена пронајдено кај Љубаништа
ljubanista2qq.jpgБезживотно женско тело пронајдено е рано утринава на брегот на Охридско Езеро кај Љубаништа.
Читај повеќе...
 

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

 
 

 

 

 

  

   

OhridLive