Бадник ја носи најрадосната вест PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 06 јануари 2014
badnik12.jpgДенес е Бадник, денот пред еден од најголемите празници во православието Божик. Бадник е денот кој ја носи најубавата вест за Христовото раѓање.
На Бадник дечињата - коледари уште рано натро пеејќи песна за коледе и тропајќи со коледарчиња од врата на врата ја соопштуваат веста за раѓањето на Исус Христос.

Сива сива гулабица, каде си се осивила,
таму горе на Бел Дунав,
што имаше, што немаше
Златна чаша, иконата
да служиме Млада Бога.
Господ ни е на небеси,
слава му е по земјата.

Коледе леде
паднало греде
утепало деде
деде се мачи
баба го квачи
со четири јајца

гускини, шаткини.

Денес е Коледе,
утре е Божиќ
ќе колеме теле
теле вика леле
не колете мене
ќе ви купам зеље
да месите пита
да јадете сите.

Коледееееееееее…

Ќе дајте или не?

Домаќините пак на дечињата за убавата вест ги даруваат со ореви, јаболка, круши, костени, бомбони, смокви, мандарини и по некоја паричка.

Бадник е празник кој се прославува во кругот на семејството, водејќи се од онаа народната „Кај и да си пред Божик зад Божик, дома да си“.

Вечерта на Бадник се служи посна трпеза, а со тоа и завршуваат божиќни пости.
Последни измени ( понеделник, 06 јануари 2014 )
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 Слични теми

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

 
 

 

 

 

  

   

OhridLive