Од многу шеќер се губи помнењето PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 27 ноември 2013
bolka1.jpgПреголемото конзумирање на слатки доведува до здравствени проблеми како што се дебелеење и дијабетис од типот 2.

Според најновите истражувања, негативните последици од конзумирање на шеќерот се депресија, зависност, анксиозност и намалување на меморијата.

Истражувачите го поврзале конзумирањето на шеќерот со зголемен ризик од депресија, а најлошиот резултат може да биде шизофренијата. Шеќерот, исто така, предизвикува и хронични воспалувања кои влијаат врз ослабување на имунитетот, функциите на мозокот и останатите органи кои се поврзани со депресијата. Интересно е што највисоко ниво на депресија имаат земјите во кои е забележана најголема потрошувачка на шеќер.

Иако контрадикторни, голем број докази укажуваат на создавање зависност од шеќерот. Дрогите и шеќерот го полнат мозокот со допамин. Истражувачите од Универзитетот Јејл откриваат дека само обичен поглед на еден сладок милкшејк ги активира истите делови во мозокот како и помислата на кокаин кај луѓето кои се зависни.
Шеќерот може да предизвика замаглен поглед, проблеми со концентрацијата, а се тоа може да се опише како напад на паника, односно зголемено чувство на страв или грижа. Шеќерот може да ја направи анксиозноста уште понепријатно чувство. Диетата и исфрлувањето на шеќерот нема да ја излекува анксиозноста, но можат да ги намалат симптомите и да ја подобрат способноста на телото да се бори со стресот.
ж

Истражувачи од Универзитетот во Лос Анџелес со пример демонстрирале како зголеменото конзумирање на шеќер може да влијае врз губење на паметењето за само шест недели. Имено, тие им давале на експерименталните глувци течност со фруктоза наместо обична вода, по што животните го заборавале патот по кој би избегале.

- Внесувањето на големо количество шеќер во организмот ја менува функцијата на мозокот и неговата способност да ги учи и памети информациите, изјави професорот Фернандо Гомез-Пиниља.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ЛИТИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ВЕЛИКОМАЧЕНИК ГЕОРГИЈ - СТРУГА 2018

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive