Сок од портокал штити од рак PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 07 ноември 2013
sok00.jpgЗапочнете го денот со чаша сок од портокал и обезбедете ги своите дневни дози за витамин Ц, а воедно и заштитете се од рак.

 

Ако секој ден уживате во чаша сок од портокал, можете да сторите многу за своето здравје. Имено, најново истражување покажува дека овој напиток може за помогне во заштитата од рак.
Овој популарен пијалак е вистински рудник на антиоксиданси, и штити од оксидативен стрес што го предизвикуваат стимуланси од околината и генетски мутации. Антиоксидансите ги елиминираат слободните радикали во телото, кои се одговорни за процесите на развивање болест и стареење. Меѓу болестите против кои штити е ракот, тврдат истражувачи во списанието Нутритион анд Цанцерр.

- Сокот од портокал може да придонесе за хемопревенција во кој било стадиум од канцерот и неговото напредување. Меѓу најбитните ефекти на сокот од портокал е неговиот потенцијал против токсичност на генот и против генетски мутации, што е покажано во клетките кај животните и луѓето, појаснуваат научниците.
Само една чаша сок од портокал ги задоволува нашите дневни потреби за витамин Ц. Добар извор е на калиум, фолацин и тијамин (витамин Б1), а содржи и витамин Б6, нијацин (витамин Б3) и магнезиум. Природниот сок од портокал, научно е докажано, го подигнува нивото на ХДЛ (добриот) холестерол.

Во сокот од портокал се наоѓаат и антиоксидансите хесперитин и нарингинин. Тие ја подобруваат функцијата на крвните садови и помагаат при намалување на ризокот од срцеви заболувања.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ЛИТИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ВЕЛИКОМАЧЕНИК ГЕОРГИЈ - СТРУГА 2018

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive