Во Токио млади луѓе живеат во "ормарчиња" PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
петок, 01 март 2013
ormarce444.jpg

Поради недостаток на простор во Токио помладите Јапонци  живеат во такавикани касети за што плаќаат кирија од 465 евра месечно.Во нив има место за едно или две лица и за мал  дел од облеката.

Токио е еден од најгусто населените градови на светот,па оттука и појавата на овие  касети кои личат на ормари од некоја железничка станица.

Тие не се погодни за луѓе кои страдаат од клаустрофобија,бидејќи немаат прозори и во нив се чувствувате како да живеете во некој снадак.За луѓе повисоки од 180 сантиметри проблем е да ги испружат нозете до крај.

Овие ормачиња ги користат млади службеници кои поголемиот дел од денот го поминуваат на работа,а ноќе само доаѓаат да преспијат во ормарчињата,или кутиите.

„Геки-сема",како што се нарекуваат овие станови,снимени се во токиската општина Шибуја.

ormarce00.jpg

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive