Паско не се откажува од Киклопските ѕидини PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 20 февруари 2008

 Познатиот охридски археолог и актуелен директор на Управата за заштита на културното наследство,Паско Кузман,ќе ги продолжи истражувањата на Киклопските ѕидини кај "Свети Еразмо".Проектот "Енгелана" за него е меѓу најважните.

sos_2.jpg 

                                                            proekt_4.jpg

                                                                         Киклопските ѕидини

 

"Покрај мојот ангажман на довршувањето на проектот за Палошник и реконструкцијата на наколната населба кај Градиште,за мене од голема важност е да продолжат истражувањата на Киклопските ѕидини,меѓу народот познати како Кулишта.За тоа да се реализира потребни се средства.Советот на Општина Охрид донесе  одлука за издвојување на околу 2 милиони денари за оваа намена,но поради познатите финансиски проблеми со кои таа се соочува парите тешко се обезбедуваат.Јас го понудив и проектот "Енгелана"кој се однесува токму на Киклопските ѕидини",вели Кузман.

       Видео;Томе Љ.-Spanec                                

 

 

 

 

 Детаљ од Кулишта

 engelana_11.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 По големите камени блокови ѕидините го добиле името

engelana_12.jpg

 

 

                                                                              

 

 

Експерите во Охрид се на мислење дека за  истражување и за уредување на Киклопските ѕидини,кaдe се смета дека во 358 година пред нашата ера Филип Втори Македонски изградил силна тврдина можат да се обезбедат околу 2 милиони евра од фондовите на ЕУ."Потребно е оваа голема културна вредност  да знаеме да ја спакуваме и да и ја предочиме на културната јавност во Европа и на оние кои одлучуваат за издвојување на средства",велат домашни експерти.

                                                                                                            Ohridlive

Последни измени ( вторник, 23 септември 2008 )
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ЛИТИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ВЕЛИКОМАЧЕНИК ГЕОРГИЈ - СТРУГА 2018

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive