"Уметникот" освои пет оскари PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 27 февруари 2012
oskar23.jpgФранцускиот црно-бел нем филм "Уметникот" освои пет оскари, меѓу кои и за најдобар филм, најдобра режија за  Мишел Хазанавичус и за најдобар актер за Жан Дужарден.

Филмот е романтична приказна од златната ера на немиот Холивуд, за актер чија кариера нагло се прекинува со доаѓањето на звучниот филм.

Авантуристички филм "Иго" на Мартин Скорсезе освои исто така пет Оскари, но во категориите за технички достигнувања.
Оскарот за најдобра актерка  го доби Мерил Стрип за улогата на британската премиерка Маргарет Тачер во филмот "Челичната леди". Октавија Спенсер победи за најдобра споредна женска улога во филмот "Тајниот живот на домашните помошнички", а 82-годишниот Кристофер Пламер победи за најдобра споредна машка улога во "Почетници" и стана најстариот актер кој добил оскар.
Вуди Ален доби оскар за најдобро сценарио за "Полноќ во Париз".
Иранскиот филм "Разделба" на Асгар Фархади доби оскар за најдобар странски филм.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 Слични теми

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

  rezultati.jpg 

Општина Охрид

 
msnastani.jpg

 

 

    

letra.jpg

  

   

OhridLive