Храна за добар сон PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 01 февруари 2012
tuna.jpgПретераното внесување на алкохолни пијалоци и висококалорична храна пред спиење може да ви го поремети сонот, соопштила германската компанија за здраство ДАК.

На метаболизмот на човекот многу неповолно му делува претераното внесување на храна и пијалоци, затоа што по оброкот желудникот работи со "полна переа", а остатокот на организмот останува буден, што често предизвикува будење среде ноќ.

Ако сакте цврст сон, препорачуваат од ДАК, пред спиење секогаш земјате лесна храна. Се препорачува млеко, јогурт или туна, затоа што оваа храна содрижи аминокиселини како што е триптофан кој го потикнува добриот сон.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ЛИТИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ВЕЛИКОМАЧЕНИК ГЕОРГИЈ - СТРУГА 2018

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive