"Умрете каури"-порака на црква во Октиси PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
недела, 29 јануари 2012
oktisi1a.jpg Не престануваат   инцидентите  во струшко. Вечерва после 20 ч. во селото Октиси осквернавена е црквата "Св Никола".

.

На зидовите од светиот храм испишани биле графити со погрдни и навредливи пораки. На бетонскиот  надворешен ѕид  со спреј било напишано Каури за вас само смрт”.  

Полицијата изврши увид на лице место и работи на расчистување на повеќето инциденти кои деновиве ја тресат Струга после протестот на Исламската верска заедница против навредливите маски на  Вевчанскиот карневал.   

Во Струга три денови работи специјален тим што треба да ги најде вандалите кои го каменуваа вевчанскиот автобус во селото Велешта, го запалија македонското знаме, го искршија крстот во црквата  Света Богородица во село Боровец и го уништија приватниот здравствен дом во селото Лабуништа. Инаку во селата Боровец, Лабуништа и Октиси поголемиот дел од населението се од муслиманска,  а помал од православна вероисповест

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ЛИТИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ВЕЛИКОМАЧЕНИК ГЕОРГИЈ - СТРУГА 2018

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive