Актуелно
Нашинците во Вашингтон ја бараа паричката PDF Печати Е-Маил
Свет
вторник, 17 јануари 2017
va1qb.jpgСв. Василиј, Василица или стара нова година според Јулијанскиот календар е еден од поголемите празници кои Македонските христијани традиционално 1400 години го слават со верски обичаи и традиција. На овој ден, обичај е да се месе лебче во кое се крие паричка и во сеемен амбиент се бара истата. Се верува дека среќниот пронаоѓач ќе биде благословен со здравје, среќа и успех низ целата година. Традиционално, македонската општина Вевчани, на овој ден го организира познатиот карневал на хумор и сатира Вевчански карневал, на кој дефилираат маски од македонското, но и сведското секојдневие во изминатата година представено низ хумористичен начин.
Читај повеќе...
 
Почина Мики Јевремовиќ PDF Печати Е-Маил
Свет
петок, 13 јануари 2017

miki1w.jpgПознатиот пејач Мики Јевремовиќ (75) почина денес од последици на мозочен удар.

 

Читај повеќе...
 
ОМД:Албанската платформа ги преминува сите граници PDF Печати Е-Маил
Свет
понеделник, 09 јануари 2017
obedinetadijaspora99a.jpgОбединетата Македонска Дијаспора (ОМД) како една од најголемите организации која ги обединува Македонците низ светот и се стреми кон задржување на Македонскиот идентитет, е крајно иритирана и навредена од непочитувањето на најголемиот Христијански празник Божиќ од страна на партии од Албанското малцинство во Република Македонија со објавата на нивната платформа која ги надминаа сите можни граници.
Читај повеќе...
 
ОМД бара извинување од Дачиќ PDF Печати Е-Маил
Свет
четврток, 05 јануари 2017
 
da1qs.jpgОбединетата македонска дијаспора (ОМД) строго ја осудува изјавата на министерот за надворешни работи на Република Србија, Ивица Дачиќ, дадена на почетокот на оваа недела, во која тој изразува жалење што Србија ја призна Република Македонија под нејзиното уставно и единствено име.
Последни измени ( четврток, 05 јануари 2017 )
Читај повеќе...
 
Дедо Мраз уби 39 луѓе во Истанбул PDF Печати Е-Маил
Свет
недела, 01 јануари 2017
mraz.jpgНајмалку 39 луѓе се мртви, меѓу кои и 16 странски државјани, а 69 се примени во болница по нападот на ноќен клуб во Истанбул откако човек облечен како Дедо Мраз влегол и пукал во гостите со автоматска пушка, јавуваат турските телевизии.
Последни измени ( недела, 01 јануари 2017 )
Читај повеќе...
 
<< Старт < Претходно 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Резултати 82 - 90 од 11763
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive