Актуелно
Реџепи:Со дијалог се ќе се надмине PDF Печати Е-Маил
Охрид
сабота, 08 мај 2010
redzepi1.jpg (Сузана Вренцоска) Проблемите и разликите во светот можат да се надминуваат само по пат на дијалог. Друга алтернатива нема. Дијалогот треба да се развива, промовира, оживотворува во практичниот живот. Со оваа конференција сите ние заедно потикнуваме дијалог меѓу религиите, меѓу културите, меѓу цивилизациите. Ова е промоција на вредности кои Република Македонија по втор пат ги презентира. Како мултинационална држава, како демократска земја треба да ни се отвори патот кон НАТО и ЕУ, изјави поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи.
Читај повеќе...
 
Иванов:Интеграција без асимилација PDF Печати Е-Маил
Охрид
сабота, 08 мај 2010
gorgeivanov11.jpg Македонија се  гордее со својот единствен  инклузивен модел на демокрарија.Модел кој подразбира интеграција без асимилиација,порача  денес од говорницата на Втората светска  конференција  за меѓурелигиски и меѓуцивилизациски дијалог во Охрид претседатело Ѓорге Иванов.
Последни измени ( сабота, 08 мај 2010 )
Читај повеќе...
 
Петар:Конференцијата прати силни пораки PDF Печати Е-Маил
Охрид
сабота, 08 мај 2010

petar11.jpg Втората светска Конференција за меѓурелигиски и меѓуцивилизациски дијалог е од огромно значење за иднината на Македонија затоа што  државата праќа порака дека може на еден ваков начин да делува на само во регионот туку и пошироко во надминувањето на многу конфликти кои се проблем на цивилизациите и религиозните групи,изјави денес во Охрид  на вториот ден од одржувањето на Конференцијата владиката Петар.

Последни измени ( сабота, 08 мај 2010 )
Читај повеќе...
 
Наскоро судење за "Илинден" PDF Печати Е-Маил
Охрид
сабота, 08 мај 2010
ilinden.jpg Во Основниот суд во Охрид деновиве треба да започне судскиот процес за трагедијата  што се случи  на петти септември  во водите на Охридското Езеро, кога при потонувањето на бродот „Илинден“ животите ги загубија 15 бугарски државјани.
Читај повеќе...
 
Ќе никне нов "Парк" PDF Печати Е-Маил
Охрид
петок, 07 мај 2010

park1w.jpgНа местото на сегашниот хотел "Парк" во Горица ќе никне нов објект.Во тек се активности за уривање на овој на далеку познат хотел,кој беше и омилено место за одмор на Холаннѓаните во осумдесетите години од минатиот век.Веќе е тргната покривната конструкција,а и прозорците и вратите.Како и кога дефинитивно ќе биде урнат објектот ќе видиме деновиве.

Последни измени ( петок, 07 мај 2010 )
Читај повеќе...
 
<< Старт < Претходно 1251 1252 1253 1254 1255 1256 1257 1258 1259 1260 Следно > Крај >>

Резултати 11323 - 11331 од 11517
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive