Вести - Свет
ОМД е загрижена за опстанок на унитарниот карактер... PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
вторник, 13 март 2018

obedinetadijaspora99a.jpgПо повод вчерашната изјавата на Премиерот Заев дека се очекува оваа недела да биде донесен спорниот Закон за употреба на јазиците, ОМД како најголема организација на Македонците во дијаспората изразува силно несогласување и сериозна загриженост за актуелната политичка ситуација и можните долгорочни последици по унитарниот карактер и сувереноста на државата.

Читај повеќе...
 
Кузмановски на прием кај претседателот на РС Додик PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
петок, 09 март 2018
priem1qqd.jpgДелегација предводена од претседателот на Нотарската комора на Република Македонија, г-дин Васил Кузманоски и потпретседателот г-дин Наџи Зеќири е во службена посета на Бања Лука, по повод јубилејот 10 -години од основање на нотаријатот во Република Српска.
Читај повеќе...
 
Македонците во Австралија се кренаа на нозе PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
недела, 04 март 2018
sidnej1qq.jpgИлјадници Македонци протестираа во Мелбурн, Сиднеј и Перт против промена на уставното име Република Македонија. На собирите во трите австралиски града беше кажано дека јазикот, идентитетот и културата на Македонија се загрозени.
Читај повеќе...
 
"Ние сме Македонија" најавува голем протест PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
петок, 02 март 2018

dvizenje1qq.jpgМакедонскиот идентитет е нашето најголемо богатство, Македонското име - нашата светост! Без нив немаме историја, а уште помалку иднина! 

Читај повеќе...
 
"Златната мечка" за дебитантско дело на Романка PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
сабота, 24 февруари 2018
zlatna1ee.jpg„Не допирај ме“, провокативен филм за сексуалноста и интимноста, со долги делови голотија, ја освои Златната мечка на Берлинскиот филмски фестивал што заврши вечерва. Драмата на романската режисерка Адина Пинтилие е изненадувачки избор од жирито на Берлиналето на чело со германскиот режисер Том Тиквер.
Читај повеќе...
 
<< Старт < Претходно 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Резултати 10 - 18 од 482
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 Слични теми

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

 
 

 

 

 

  

   

OhridLive