Вести - Свет
ОМД:15 години од масакрот кај Вејце PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
четврток, 28 април 2016

obedinetadijaspora99a.jpgНа денешен ден, 28-ми Април пред 15 години, стоејќи на браникот на татковината, во крвна заседа беше извршен масакар кај тетовското село Вејце кој Македонскиот народ никогаш нема да го заборави. Бранејќи ја Македонија, својот живот го положија: Роберт Петковски, Бобан Трајковски, Игор Костески, Миле Јаневски, Марјан Божиновски, Илче Стојановски, Кире Костадиновски, Бошко Најдовски, Вечна Ви Слава Јунаци!

Читај повеќе...
 
ОМД бара смирување на страстите во земјава PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
среда, 27 април 2016
obedinetadijaspora99a.jpgПо повод актуелната сериозна политичка криза која завзема загрижувачки размери во Република Македонија, каде сериозно е нарушено владеењето на правото, демократијата и безбедноста во државата, Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД), како најголема организација на Македонците надвор од Македонија, јавно ги повикува Претседателот, Владата, Опозицијата, сите потписници на т.н. Пржински Договор, останатите политички партии кои се или не се застапени во Собранието, граѓанскиот сектор и здруженија, како и невладините организации, целосно да се заложат во насока на смирување на состојбата, се со цел зачувување на единството на државата, враќање на мирот и стабилноста.
Читај повеќе...
 
ОМД остро против федерализација на земјава PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
недела, 24 април 2016
obedinetadijaspora99a.jpgОбединтетата Македонска Дијаспора (ОМД) строго се спротивставува на создавањето на засебни и полу-автономни федерални тела во Република Македонија засновани на јазикот, етничка припадност, религија или слично. Оние кои ја застапуваат федерализацијата не стојат на страната на најважните интереси на Македонија; вакви движења единствено водат кон дестабилизација на државата.
Читај повеќе...
 
ОМД апелира за мирно изразување на барањата PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
петок, 22 април 2016

obedinetadijaspora99a.jpgПолитичката ситуација во Република Македонија несомнено налага граѓаните своето легитимно право на протест и организирано собирање да го искористат посветувајќи посебно внимание на пораката и начинот на кој што сакаат да ја проследат.

Последни измени ( петок, 22 април 2016 )
Читај повеќе...
 
Порака од претседателот на ОМД PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
вторник, 19 април 2016
koloski00.jpgВо изминативе два дена на своја кожа ја осетив поделбата на Македонскиот народ и нервозата и негативната енергија која струи меѓу нас Македонците.
Последни измени ( вторник, 19 април 2016 )
Читај повеќе...
 
<< Старт < Претходно 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Резултати 82 - 90 од 443
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 Слични теми

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

  rezultati.jpg 

Општина Охрид

 
msnastani.jpg

 

 

    

letra.jpg

  

   

OhridLive