Вести - Свет
Успех на ОМД во американскиот Сенат PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
петок, 11 јануари 2019

dijaspora1q.jpgПреку посветено застапување на македонските национални интереси, Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) успеа да ја поништи резолуцијата 602 поднесена на 1-ви Август 2018 од страна на сенаторите Крис Марфи и Рон Џонсон во Комитетот за Надворешна Политика на американскиот Сенат. 

Последни измени ( петок, 11 јануари 2019 )
Читај повеќе...
 
Маж и две жени загинаа во превртениот автобус на ... PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
недела, 16 декември 2018
mazizena1q.jpgМаж и две жени се тројцата загинати во тешката сообраќајна несреќа што се случи ноќеска околу 1.40 часот, кога на влезот во Лесковац, Србија се преврте македонски автобус, пренесе изјава од лесковачката болница српската агенција Бета. Во тек идентификацијата на загинатите.
Последни измени ( недела, 16 декември 2018 )
Читај повеќе...
 
Почина драмскиот писател Горан Стефаноски PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
вторник, 27 ноември 2018
goran1ee.jpgГоран Стефановски, еден од најреномираните македонски драмски писатели, почина по кусо боледување во Англија, каде што живееше изминативе децении, потврдија за САКАМДАКАЖАМ.МК извори блиски до семејството. Имаше 66 години.
Читај повеќе...
 
ОМД вели дека 84 насто Македонци се за бојкот... PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
среда, 26 септември 2018

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) спроведе анкета за истражување на јавното мислење од 6-ти до 18-ти Септември 2018 година, составена од 5 прашања поврзани со претстојниот референдум на 30-ти Септември 2018 година. Анкетираните учесници се само-идентификуваа преку прашања поврзани со нивното постојано место на живеење, пол, возраст и националост. Приближно 60% (или 1,025) од анкетираните испитаници моментално престојуваат во Република Македонија, додека останатиот дел ја сочинуваат македонdijaspora1q.jpgската дијаспора. 

Читај повеќе...
 
Охридска делегација на "Жупска берба" PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
вторник, 25 септември 2018
ale2w.jpgДелегација на Општина Охрид, предводена од претседателката на советот Живка Ангелоска, беше во посета на Александровц, Република Србија, на традиционалната манифестација “Жупска берба – 2018“.
Читај повеќе...
 
<< Старт < Претходно 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Резултати 64 - 72 од 565
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive