Вести - Свет
Нови конгресмени во групата пријатели на Македонија PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
вторник, 30 август 2016
obedinetadijaspora99a.jpgОбединетата македонска дијаспора (ОМД) со задоволство им посакува добредојде на тројцата нови членови на конгресната Групата на пријатели на Македонија и на Македонците во САД: конгресменот Алекс Муни (Републиканец од Западна Вирџинија), конгресменот Ренди Вебер (Републиканец од Тексас) и конгресменот Тед Лу (Демократ од Калифорнија). Во историјата на Конгресот досега не постоелa група за пријатели со Македонија - ова е исто така добар сигнал затоа што уставното име Македонија се користи за првпат во историјата на Конгресот.
Последни измени ( вторник, 30 август 2016 )
Читај повеќе...
 
ОМД:Ристиќ кажа многу навреди за дијаспората PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
петок, 26 август 2016
obedinetadijaspora99a.jpgОбединетата македонска дијаспора (ОМД) со внимание ја проследи изјавата на господинот Оливер Ристиќ, меѓународен претставник на Агенцијата за странски инвестиции на РМ, дадена на 23 август 2016, во кое уште еднаш се обидува преку маниуплации, спин и невистини да го наруши угледот што ОМД, нејзините членови и симпатизери го имаат во Република Македонија и во македонската дијаспора. Меѓудругото, господинот Ристиќ ја обвинува ОМД за неприфаќање на неговите критики околу улогата на ОМД во справувањето со штетите од поплавите, притоа негирајќи дека на каков било начин ја нападнал дијаспората. Од ова произлегува дека господинот Ристиќ под конструктивна критика подразбира употреба на зборови како "телетабиси", "цигани", "банда", "клошари живи", "џаболебари", "неписмена", "гниди", "суштество", "измејќари". ,"двоцевки" итн. Целата преписка е достапна за македонската јавност на нашата веб страница. Исто така навредливо е за цела дијаспора вршител на таква висока функција јавно да тврди дека дијаспората не и помогнала на Македонија и да ги навредува луѓето што донирале затоашто требало да испратат повисоки парични сретства.

Читај повеќе...
 
ОМД:Ги прекинуваме контактите со Ристиќ PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
вторник, 23 август 2016
obedinetadijaspora99a.jpgОбединетата македонска дијаспора (ОМД) би сакала да го сподели со јавноста писмото што на 23 август 2016 го испрати до премиерот на Република Македонија, Емил Димитриев, во врска со непримерното однесување на меѓународниот претставник на Агенцијата за странски инвестиции на Република Македонија во Вашингтон, господинот Оливер Ристиќ.
Читај повеќе...
 
ОМД собра два милиони денари за поплавените PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
четврток, 11 август 2016
obedinetadijaspora99a.jpgПо катастрофалните поплави кои минатиот викенд ја зафатија Македонија и резултираа со 24 мртви и илјадници евакуирани, Обединетата македонска дијаспора (ОМД) ја мобилизира својата глобална мрежа преку социјалните мрежи и организира кампања за собирање средства во рамките  на акцијата на Црвениот крст. Од поплавите кои го зафатија Скопје во 1962 година и земјотресот во 1963 година, оваа е прва голема елементарна непогода која го зафати регионот.
Последни измени ( четврток, 11 август 2016 )
Читај повеќе...
 
ОМД:Дијаспората собира средства за поплавените PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
вторник, 09 август 2016
kola1qd.jpgОбединетата македонска дијаспора (ОМД) им изразува најдлабоко сочувство на семејствата засегнати од катастрофалната поплава што го зафати Скопје и околината, а беше предизвикана од пороен дожд вечерта на 7 Август 2016. Прогласена е 15-дневна вонредна состојба, како и ден на жалост на 8 Август 2016.
Читај повеќе...
 
<< Старт < Претходно 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Резултати 64 - 72 од 450
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 Слични теми

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

  rezultati.jpg 

Општина Охрид

 
msnastani.jpg

 

 

    

letra.jpg

  

   

OhridLive