Вести - Свет
ОМД се изјасни за новиот предлог за името PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
понеделник, 21 мај 2018

obedinetadijaspora99a.jpgОбединетата Македонска Дијаспора (ОМД) категорично го отфрла обидот на Зоран Заев да се промени Уставот и да се наметне “ново име” врз Македонија и Македонскиот Народ. Четвртиот Илинден ќе се случи кога вистински државник ќе се роди во Македонија и ќе ја повлече земјата од смешните „преговори“ за македонското име и идентитет под покровителство на Обединетите нации.

Последни измени ( понеделник, 21 мај 2018 )
Читај повеќе...
 
ОМД:Владините субјекти да се воздржат од... PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
среда, 16 мај 2018

obedinetadijaspora99a.jpgПо повод предстојниот Самит на земјите од Западен Балкан во Софија, Република Бурагија, закажан за 17ти Мај 2018 година, Обединета Македонска Дијаспора (ОМД), и покрај пораките канализирани преку 40 мирни и демократски собири со излезност од над 150.000 Македонци ширум светот преку глобалното движење "Ние Сме Македонија", апелира до владините субјекти да се воздржат од преговорите за промена на името, уставот, суверенитетот и идентитетот на Република Македонија. 

Читај повеќе...
 
ОМД го негува делото на Гоце Делчев PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
петок, 04 мај 2018
delcev1q.jpg“Македонија им припаѓа на сите Македонци, без разлика на религијата, нацијата и јазикот”, "Јас го разбирам светот единствено како поле за културен натпревар меѓу народите", "Јас не познавам друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови, како македонскиот", - ова се само дел од цитатите на најголемиот македонски револуционер, деец на Македонската револуционерна организација, апостол, идеолог, организатор и водач на македонското револуционерно национално-ослободително движење кон крајот на 19 и почетокот на 20 век, Ѓорѓи (Гоце) Делчев.
Читај повеќе...
 
Единаесет конгресмени бараат прием на Македонија ... PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
четврток, 03 мај 2018

Обединета Македонија Дијаспора (ОМД) ја информира јавноста дека 11 конгресмени, предводени од Конгресменот Џим Бенкс од Индијана, каде има голема македонско-американска заедница, испратија писмо од Генералниот Секретар на НАТО Јан Столтенберг со барање покана за полноправно членство на Македонија во НАТО – клучно за Американските интереси во Балканот како и за Алијансата. Конгресмените се членови на Конгресната група за Македонија и Македонско-Американци основана во 2011 година во соработка со ОМД.

obedinetadijaspora99a.jpg
Читај повеќе...
 
Охрид ќе соработува со Дубровник,Котор и Мостар PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
четврток, 26 април 2018
memo1ee.jpgЗацврстувањето и проширувањето на пријателството преку здружено учество и меѓусебна соработка на сите полиња од заеднички интерес, е само еден дел од меморандумот за пријателство, кој вчера во Котор го потпишаа, градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски, градоначалникот на Котор Владимир Јокиќ,градоначалникот на Дубровник Мато Франковиќ и главната советничка на градоначалникот на Мостар Рада Комадина.
Читај повеќе...
 
<< Старт < Претходно 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Резултати 1 - 9 од 487
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 Слични теми

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

 
 

 

 

 

  

   

OhridLive