Вести - Охрид
Почна летото 2010 PDF Печати Е-Маил
Охрид
недела, 20 јуни 2010

den1.jpgВчеравечер во Охрид официјално беше означен почетокот на јубилејните 10 години од Денот на Охридското Езеро -21 јуни и манифестацијата “Лето 2010“, Општина Охрид заедно со другите два крајезерски града, Струга и Подградец, ги одбележа на градскиот плоштад “Свети Климент Охридски“. Пријавени беа повеќе од 20 излагачи и презентери кои се претставија на посебно поставени штандови, а дел од нив најавија и дека ќе ги намалат своите услуги за 20 до 30 отсто.

Читај повеќе...
 
"Југозападен" се претстави на полн плоштад во Скопје PDF Печати Е-Маил
Охрид
недела, 20 јуни 2010

promo1.jpgВо рамките на активностите за промоција на планските региони , што ја организира ЗЕЛС, Министерството за локална самоуправа,  Секретаријатот за европски прашања,вчера попладне во Скопје на полн плоштад се прастави Југозападниот плански регион.Имаше многу штандови,богата културно уметничка програма,се промовираа специјалитетите од храна,културата,обичаите од општините од Југозападниот плански регион.Целата манифестација, која не  успеа да ја прекине ниту силниот дожд кој  заврна во зовриеното Скопје ја следеа голем број скопјани и гости кои престојуваа во главниот град.

Последни измени ( недела, 20 јуни 2010 )
Читај повеќе...
 
Колумна: Езерото е вечно,ние сме минливи PDF Печати Е-Маил
Охрид
недела, 20 јуни 2010
pan1.jpg  21 Јуни  е Денот на Охридското Езеро. Ден кој во февруари 2000 година на состанок на заедничкиот Борд на Проектот за заштита на Охридското езеро беше утврден како ден кој треба да даде нова светлина на заштитата на за регионот преважниот природен ресурс. Лично секогаш ќе ми биде  драго што бев еден од предлагачите на овој датум кој го означува летниот солстициј , почетокот на летото , најдолгиот ден. Онака како најдолга симболика за долга и вечна заштита на езерото. Тој ден и македонската страна и албанската страна застана и кажаа дека мора заеднички да се грижиме , работиме, штитиме , унапредуваме. Ден кој и ден денес и за многу години да го славиме.
Последни измени ( недела, 20 јуни 2010 )
Читај повеќе...
 
Вечер на мултикултура PDF Печати Е-Маил
Охрид
недела, 20 јуни 2010

multi1.jpgМладински Совет Охрид во рамките на проектот ,,ЗАЕДНИЧКИ ВИЗИИ,, ja организираше ,,МУЛТИЕТНИЧКАТА ВЕЧЕР,, На неа преку свои штандови се претставија етничките заедници на Египќаните, Ромите, Турците, Србите и Македонците кои на специфичен начин, изложувајки дел од покуќнината, храната и пијалоците, музичките инструменти, ја презентираат социјалната, материјалната и духовната култура на својата заедница.

Последни измени ( недела, 20 јуни 2010 )
Читај повеќе...
 
Авион на врвот на македонското знаме PDF Печати Е-Маил
Охрид
сабота, 19 јуни 2010

sredba11.jpgЕден од "Ертракторите ",кои веќе  ни станаа добро познати авиони,бидејќи неколку дена брмчат над Езерото лета речиси околу јарболот на македонското знаме, поставено кај пристаништето.Летот и не е толку низок, но нашиот фоторепортер успеа тоа да го фатти од еден посебен агол.

Последни измени ( сабота, 19 јуни 2010 )
Читај повеќе...
 
<< Старт < Претходно 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 Следно > Крај >>

Резултати 9541 - 9549 од 9949
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive