Вести - Охрид
Охриѓани ги чуваат паркизните со пивски гајби PDF Печати Е-Маил
Охрид
понеделник, 09 август 2010

gajba1a.jpgЖителите од стариот дел на Охрид и онака малиот простор за паркирање на сопствените возила го чуваат со поставување на превртени пивски пластични гајби.Ги има на повеќе улички и сокаци и го надополнуваат кичерајот што летово го краси градот.

Последни измени ( понеделник, 09 август 2010 )
Читај повеќе...
 
Зли дол кај Трпејца ги дави автомобилите PDF Печати Е-Маил
Охрид
понеделник, 09 август 2010

zlidol1.jpgНа стотина метри откако ќе се помине Трпејца,под местото викано Зли дол,на патот кон Свети Наум, автомобилските мотори тешко  влечатат,се гушат,возењето е успорено без разлика колку да ја притискате педалата за гас.Возачите што не се од овој крај и не знаат за оваа појава во чудо се прашуваат што им стана на  нивните автомобили.Одговорот го добиваат дури кога ќе стигнат во манастирскиот комплекс во Свети Наум од жители од овој крајбрежен појас.

Последни измени ( понеделник, 09 август 2010 )
Читај повеќе...
 
Свети Наум ќе го делка Серафимоски PDF Печати Е-Маил
Охрид
понеделник, 09 август 2010
svetinaum55.jpg  Членовите на Одборот за подигање спомен обележје на св. Наум Охридски – Чудотворец, на седницата одржана на 06. 08. 2010 г. во 19 ч., донесоа едногласна одлука да се доделат:I  награда, на идејното решение "Човекољубие";- автор Томе СерафимовскиII  награда, на идејното решение "Утеха";-автор Ристе ПуцоскиIII награда награда, на идејното решение "Не отворај";-автор Синиша Новески

Идејните решенија "1987"-автор Андреа Шимбов и "006"- Перо Кованцалиев и “Стела“ –автор Слободан Милошески се опфатени со Фондот за откуп и обештетување

Последни измени ( понеделник, 09 август 2010 )
Читај повеќе...
 
Се побратимија и заминаа во Скребатно PDF Печати Е-Маил
Охрид
понеделник, 09 август 2010

povel11.jpgСо пригодна свеченост градоначалниците на Охрид и Јалова – Република Турција, Александар Петрески и Јакуп Билгин Кочал, денес ја потпишаа повелбата за збратимување, што е резултат на повеќемесечните интензивни контакти меѓу двата града. На свеченоста присуствуваа и делегации од збратимените градови Мостар, Крагуевац и Медијана.

Последни измени ( понеделник, 09 август 2010 )
Читај повеќе...
 
"Тагата,ах тагата" го доби Чинго PDF Печати Е-Маил
Охрид
понеделник, 09 август 2010

crn12.jpgНаградата "Живко Чинго" за најдобар расказ за 2010 година, му се доделува на расказот "Тагата, ах тагата", под шифра, "Црн ат". Ова беше соопштено на  денешната прес конференција во Општина Охрид, по одлуката на жирито во состав: Иван Џепароски (претседател), Славе Ѓорго Димоски и Венко Андоноски (членови) за изборот на најдобар расказ, на конкурсот што секоја година го распишува Општина Охрид, во чест на великанот на македонската литература Живко Чинго. На конкурсот  пристигнаа 49 раскази, од кои 10 влегоа во потесен избор, што го одразува плуралитетот на естетските тенденции во македонскиот расказ денес.

Последни измени ( понеделник, 09 август 2010 )
Читај повеќе...
 
<< Старт < Претходно 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 Следно > Крај >>

Резултати 8965 - 8973 од 9498
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 

Слични теми

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive