Вести - Охрид
Доделени награди на "Струшките книжевни средби" PDF Печати Е-Маил
Охрид
сабота, 07 јули 2018

petko1we.jpgНа вториот ден од тридневната традиционална книжевната манифестација, „Струшки книжевни средби 2018“, беа доделени наградите „Крсте Чачански“ и „Јован Котески“, кои ги примија Владимир Плавевски, односно Елена Пренџова.

Читај повеќе...
 
Бугаринот Петков врзан со ланци во вреќа ќе плива за... PDF Печати Е-Маил
Охрид
петок, 06 јули 2018
lanci1ww.jpgБугаринот Јане Петков на 24 јули ќе се обиде да плива во Охридското Езеро врзан со ланци во вреќа. Тој на овој начин ќе се обиде да преплива три и пол километри. Финалните подготовки за овој подвиг, Петков, кој е од Петрич, ќе ги изведува во Охрид, почнувајќи на 10 јули.
Последни измени ( петок, 06 јули 2018 )
Читај повеќе...
 
Сто години од раѓањето на генијалниот архитект Чипан PDF Печати Е-Маил
Охрид
четврток, 05 јули 2018
cipan1we.jpgЧовек со пребогат дух, со отворено срце, човек чии дела го задолжија градот Охрид, беа само неколку од епитите за бардот на современата македонска архитектура Борис Чипан на денешното одбележување на 100-годишнината од неговото раѓање, во вилата Уранија во Охрид. Свеченоста за чествувањето на споменот и работата на професорот Чипан (1918-2012), проектант, конзерватор, едукатор и публицист, една од најважните повоени фигури во современата македонска архитектура, конзерваторство и градителство, ја организира Архитектонскиот факултет од Скопје, Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Општината Охрид, Музејот на Град Скопје и МАНУ.
Последни измени ( четврток, 05 јули 2018 )
Читај повеќе...
 
Нова кампања "Го сакам градот безбеден" PDF Печати Е-Маил
Охрид
четврток, 05 јули 2018

stefan1ee.jpgВо организација на Републичкиот и Општинскиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, на 07.07.2018 година (сабота), во Охрид ќе отпочне републичката кампања за поголема безбедност во сообраќајот „Го сакам градот безбеден“. Во рамките кампањата што во Охрид ќе трае од 07.07.2018 до 14.07.2018 година, ќе се реализираат различни превентивни активности од едукативен и превентивен карактер со цел подигнување на јавната свест за поголема одвоворност и на степенот на сообраќајната култура кај сите учесници во сообраќајот.

Последни измени ( четврток, 05 јули 2018 )
Читај повеќе...
 
Дадени под концесија најатрактивните охридски плажи PDF Печати Е-Маил
Охрид
четврток, 05 јули 2018
plaza66.jpgНајатрактивните охридски плажи денеска беа дадени под концесија. Концесија е одобрена за плажите Потпеш, Канео, Куба Либре и Кадмо. За капалиштето Бела Виста на потегот кон Горица немало заинтересирани. Според првите неофицијални информации, за една од плажите за закуп биле понудени 100 илјади евра,пишува најчитаниот македонски сајт Сакам да кажам.
Последни измени ( четврток, 05 јули 2018 )
Читај повеќе...
 
<< Старт < Претходно 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Резултати 37 - 45 од 9567
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

37161158_10216642329161343_414094414235828224_n.jpg


 

   

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive