Актуелно PDF Печати Е-Маил
Охриѓанец се шеткал во полициски час,следи 2000 евра...

Охриѓанец се шеткал во полициски час,следи 2000 евра...

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице заради кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија според  член 206 став 1 од Кривичниот законик.

Пијан стружанец им се заканувал на вработени во маркет

Пијан стружанец им се заканувал на вработени во маркет

На 02.04.2020 год.ина околу 15 часот, пред маркет лоциран на улицата „Маршал Тито“ во Струга, Ш.А.(59) од струшкото село Делогожда  го нарушил јавниот ред и мир, кој во видно алкохолизирана состојба, упатувал заканителни и навредителни зборови кон вработените во маркето...

Мобилни тимови на Црвен крст опслужија 40

Мобилни тимови на Црвен крст опслужија 40

-Имајќи ги предвид препораките за заштита и за превенција од корона вирусот Ковид 19, охридскиот Црвен крст во соработка со Општина Охрид, со своите мобилни тимови за поддршка на постари и изнемоштени лица, хронично болни лица, лица со попреченост и самохрани родители ...

250  илјади вработени можат да добијат по 14.500 денари

250 илјади вработени можат да добијат по 14.500 денари

Владата очекува 250.000 граѓани да аплицираат за мерката за субвенционирање на платите за месеците април и мај поради кризата со коронавирусот. Техничкиот премиер Оливер Спасовски кажа дека на денешната владина седница биле донесени Уредби за субвенционирање на платит...

Скопјанец,позитивен на Ковид-19  се шеткал низ Охрид

Скопјанец,позитивен на Ковид-19 се шеткал низ Охрид

Жителот на Скопје Д.А.(44) иако имал наод дека е позитивен на коронавирусот се упатил во својот стан во Охрид и шеткал низ градот без заштитна маска и ракавици,иако требало да биде во самоизлолација.

Нуркачот Паскали во снежно невреме го чистеше Езерото

Нуркачот Паскали во снежно невреме го чистеше Езерото

Никола Паскали,нуркач од охридскиот центар за подводни активности “Акватек” вчера  кај месноста Сараиште од Охридското езеро за време на пролетна снежна бура вадеше отпад од езерските води.

Екипи на

Екипи на "Комуналец" го чистат снегот низ Охрид

-Екипите на ЈП „Охридски Комуналец“ вечерва преземаат интензивни активност за расчистување на снегот од коловозите, тротоарите, пешачките патеки и останатите јавни површини во градот.

Не е априлска шега-Охрид е покриен со снег

Не е априлска шега-Охрид е покриен со снег

Не е првоаприлска шега-вечерва Охрид е покриен со снег.Снежната наметка изнесува неколку сантиметри,иако се чини дека и брзо се топи.

На Инфективната клиника излекувани петмина пацинети

На Инфективната клиника излекувани петмина пацинети

Од Инфективната клиника во Скопје се испишани петмина пациенти кои на двата контролни тестови се негативни  и се пуштени на домашно лекување, рече министерот за здравство Венко Филипче.

Приведен охриѓанец кој шиткал дрога

Приведен охриѓанец кој шиткал дрога

На 31.03.2020 година во 20.20 часот на булевар „Туристичка“ во Охрид, при извршен преглед врз А.М.(23) од Охрид, пронајдени и одзмени се три најлонски ќесички со опојна дрога кокаин. Дополнително, по извршен претрес во неговиот дом, пронајдени и одземени се кокаин и марихуана...

 

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

Охриѓанец се шеткал во полициски час,следи 2000 евра...
obvi1w.jpgОсновното јавно обвинителство Охрид поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице заради кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија според  член 206 став 1 од Кривичниот законик.
Читај повеќе...
 
Пијан стружанец им се заканувал на вработени во маркет
struga66.jpgНа 02.04.2020 год.ина околу 15 часот, пред маркет лоциран на улицата „Маршал Тито“ во Струга, Ш.А.(59) од струшкото село Делогожда  го нарушил јавниот ред и мир, кој во видно алкохолизирана состојба, упатувал заканителни и навредителни зборови кон вработените во маркетот. Тој е приведен и против него ќе биде поднесена соодветна пријава.
 
Мобилни тимови на Црвен крст опслужија 40
-solidarnost1.jpgИмајќи ги предвид препораките за заштита и за превенција од корона вирусот Ковид 19, охридскиот Црвен крст во соработка со Општина Охрид, со своите мобилни тимови за поддршка на постари и изнемоштени лица, хронично болни лица, лица со попреченост и самохрани родители на деца на предучилишна возраст, во текот на изминатите две недели опслужи 40 домаќинства (некои домаќинства и во повеќе наврати) со набавка на потребни намирници, лекарства и слични потреби.
Читај повеќе...
 
Скопјанец,позитивен на Ковид-19 се шеткал низ Охрид

koronav1w.jpgЖителот на Скопје Д.А.(44) иако имал наод дека е позитивен на коронавирусот се упатил во својот стан во Охрид и шеткал низ градот без заштитна маска и ракавици,иако требало да биде во самоизлолација.

Читај повеќе...
 
Нуркачот Паскали во снежно невреме го чистеше Езерото

nurkac1qa.jpgНикола Паскали,нуркач од охридскиот центар за подводни активности Акватек вчера  кај месноста Сараиште од Охридското езеро за време на пролетна снежна бура вадеше отпад од езерските води.

Читај повеќе...
 
Екипи на "Комуналец" го чистат снегот низ Охрид
cistilki2q.jpg-Екипите на ЈП „Охридски Комуналец“ вечерва преземаат интензивни активност за расчистување на снегот од коловозите, тротоарите, пешачките патеки и останатите јавни површини во градот.
Читај повеќе...
 
Не е априлска шега-Охрид е покриен со снег
aprilski1w.jpgНе е првоаприлска шега-вечерва Охрид е покриен со снег.Снежната наметка изнесува неколку сантиметри,иако се чини дека и брзо се топи.
Читај повеќе...
 
Приведен охриѓанец кој шиткал дрога
drogaosnovna1q.jpgНа 31.03.2020 година во 20.20 часот на булевар „Туристичка“ во Охрид, при извршен преглед врз А.М.(23) од Охрид, пронајдени и одзмени се три најлонски ќесички со опојна дрога кокаин. Дополнително, по извршен претрес во неговиот дом, пронајдени и одземени се кокаин и марихуана, подготвени за натамошна продажба. А.М. е приведен и лишен од слобода, а по документирање на случајот, против него ќе биде поднесена кривична пријава.
 
Четири лица не ја почитувале забраната за...
svrohrid2q.jpgИзминатово деноноќие, во периодот од 07.00 часот на 30.03. до 07.00 часот на 31.03.2020 година, 4 лица (Охрид-1, Струга-2 Дебар-1) не ја почитувале забраната за движење за време на спроведување на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење на коронавирус COVID-19. Против нив ќе биде поднесена кривична пријава.
Читај повеќе...
 
Стружанец ограбил училиште за време на...
kradec500.jpgПоради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „непостапување според здраствените прописи за време на епидемија“ и „тешка кражба“, ОВР Струга поднесе кривична пријава против Т.Н. (31) од Струга.  
Читај повеќе...
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive