Културна соработка меѓу Македонија и Хрватска PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
недела, 10 јули 2011
dubrovnik1.jpgМинистерот за култура на Република Македонија, м-р Елизабета Канческа-Милевска денес во Дубровик, Република Хрватска, оствари билатерална средба со министерот за култура на Р. Хрватска, г. Јасен Месиќ.

На средбата која помина во исклучително пријателска и срдечна атмосфера, беше потпишана и новата Програма за културна соработка меѓу Министерството за култура на РМ и Министерството за култура на Р. Хрватска за периодот 2012-2015 година. Оваа програма моделира правна рамка која ќе им овозможи на институциите и уметниците непречена комуникација, ќе ја стимулира нивната соработка која ќе може да обезбеди реализација на низа заеднички претставувања и проекти.

Министерката за култура Канческа-Милевска изрази особена благодарност до хрватските експерти и Министерството за култура на Република Хрватска, кои  на нашите експерти од областа на нематеријалното културно наследство, во текот на оваа година им помогнаа во  изработката на три апликации за номинирање за впишување во Репрезентативна листа за заштита на нематеријалното културно наследство на човештвото на УНЕСКО.  

Република Македонија и Република Хрватска имаат традиционалнo одлични релации во областа на културата. Соработката постои во сите дејности и досега е реализирана размена на голем број изложби, концерти, учеството на голем број истакнати хрватски и македонски  уметници на меѓународните манифестации во двете земји.
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive