Меѓународно признание за Раде Силјан PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 06 декември 2010
rade99.jpgЕминентниот македонски поет Раде Силјан е добитник на престижната награда "Un poeta per la pace".

Наградата му е доделена во рамките на тринаесеттата меѓународна поетска манифестација која од триесетти ноември до четврти декември годинава се одржа во Трст, Италија. На манифестацијата учествуваа истакнати поети од повеќе европски земји.

Признанието се доделува по седми пат, а на свеченоста организирана по повод овој чин во клубот Театро Верди" стихови од нашиот поет преведени на италијански јазик рецитираше артистот Маурицио Ѕакиња.

Раде Силјан е автор на значаен поетски и критичко-есеистички опус. Добитник е на домашни и странски признанија, а неговите поетски книги се преведени на англиски, руски, италијански, турски, грчки, романски, албански, украински, полски, бугарски, српски и латински јазик.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive