Дино Де Лаурентис замина во вечноста PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
петок, 12 ноември 2010
dino_de_laurentis.jpg Италијанскиот филмски продуцент оскаровец Дино Де Лурентис кој на големото платно донесе над 500 филмови меѓу кои "Серпико", "Трите дена на кондорот" и "Кинг Конг", почина во Лос Анџелес на 91-годишна возраст.

 Де Лаурентис соработуваше на неколку италијански филмски класици, меѓу кои и "Улица" на Федерико Фелини, за кој доби оскар во 1957 година.
Тој се пресели во САД во 70-тите по пропаѓањето на неговите филмски студија во Рим и се префрли на низа големи интернационални проекти, меѓу кои имаше неколку фијаска. Тој работеше и на легендарниот римејк на "Кинг Конг" во 1976 година, филмот за китот убиец "Орка", неколку филмски адаптации на романите на Стивен Кинг и најново на филмот "Ханибал", продолжението на "Кога јагнињата ќе стивнат".

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive