Се урнаа два хрватски авиони "миг-21" PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 23 септември 2010
mig21ggg.jpg  На воена вежба се срушиле два авиони на хрватското воено воздухопловство од типот МИГ 21, а несреќата се случила меѓу Огулин и Плашко.

Министерството за одбрана набрзо по инцидентот ја потврдило информацијата за несреќата. Еден од пилотите телефонски го известил капетанот дека се спуштил со падобран, а потоа се јавил и другиот.

Едниот пилот е пронајден, другиот го бараат, но сигурно се знае дека и двајцата преживеале. Хрватското воено воздухопловство има 12 авиони МИГ -21 од кои шест биле подготвени за летање, а од денес остануваат со два помалку.

Хрватска не го обнови своето воено воздухопловство како што своевремено најавуваше.Главно се користат авиони од старата генерација, како што е една од варијаните на легендарниот "миг-21",создаден од прочуенуит руски конструкторски тандем Микојан- Гурјевич.

Дел од миговите потекнуваат од бившата ЈНА,а еден дел се увезени од Унгарија ,Германија, која ги презеде од бившата Источна Германија.

Леталата веќе се при крај на векот за експлоатација,па затоа и се случуваат вакви несреќи,На застарените "мигови" кои во воздушните дуели   во Виетнам ги победуваа американските ""фантоми" веќе не им е местото на небото, туку во музеите за воздухопловство.

Сепак, има земји кои ги модернизраат со изралеска помош,Целта е да продолжат да летаат.Во евентуални воздушни судири со авионите од четвртата генерација немаат никакви шанси.

Последни измени ( вторник, 16 ноември 2010 )
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive