Почина урологот кој изврши 500 операции во Охрид PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 07 април 2010

sava1.jpgВо Белград на Велигден почина акдемик д-р Сава Перовиќ, еден од најпознатите светски уролози кој  во Уролошкото одделение во Општата болница во Охрид со охридски лекарски тим изврши преку 500 операции.

-Во Охрид беа извршени најтешки операции на деца,на бубрег уретери,уретери бешика,со кои  беше подигнато нивото на охридската урологија и во светски рамки.Академикот Перовиќ оспособи и повеќе лекари од Уролошкото одделение сами да изведуваат дел од операциите кои во светот го носат  неговото име.Така, операцијата за спуштање на тестиси,која со години се изведува во нашиот оддел е именувана по починатиуот академик.Одделни опрации се уште се изведуваат само во нашето Оддление за регионот и пошироко,ни изјави урологот во Општата болница во Охри д-р Горан Балески.

Последни измени ( среда, 07 април 2010 )
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive