Актуелно PDF Печати Е-Маил
ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се спукаа околу Универзитетот за...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се спукаа околу Универзитетот за...

ВМРО-ДПМНЕ и ОО на СДСМ во Охрид се спукаа околу иднината на Универзитетот "Свети Апостол Павле"

Кичевчанец на осум свои коњи им ги расцепувал главите

Кичевчанец на осум свои коњи им ги расцепувал главите

Кичевчанец од селото Србјани речиси два месеци на осум свои коњи им ги расекувал главите со остар предмет.Против него е поднесенна кривична пријава.

Земјотрес кај Ресен

Земјотрес кај Ресен

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 18.45 часот е почувствуван во Ресен и околината.Земјотресот бил со Рихтерова магнитуда од 2,3 степени, а епицентарот се наоѓал на два километра јужно од Ресен.

Во Лескоец татко го нападнал својот малолетен син

Во Лескоец татко го нападнал својот малолетен син

Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела ,,телесна повреда“ и ,,неизвршување на судска одлука“, СВР Охрид до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против Б.С.(52) од охридското село Лескоец. Тој, на 17.12.2019 година во семејниот дом, каде,...

Раскината концесијата за риболов на Охридското езеро

Раскината концесијата за риболов на Охридското езеро

Владата на Република Северна Македонија донесе одлука за раскинување на договорот за концесија за Охридското езеро со концесионерот „Летница-Белвица“. Причината за оваа одлука е поради утврдените нерегуларности од страна на надлежните институции во работата на...

Вицепремиерката Цароска во посета на ОЕМУЦ ...

Вицепремиерката Цароска во посета на ОЕМУЦ ...

Вицепремиерката за економски прашања во Република Северна Македонија, Мила Царовска, денес беше во работна посета на Охрид во рамки на која во ОЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ се запозна со условите за спроведување на дуалното образование во овој образовен центар.

ВМРО-ДПМНЕ: Пазарџиите пак останаа надвор

ВМРО-ДПМНЕ: Пазарџиите пак останаа надвор

-Зоран Заев и градоначалникот Константин Георгиески крајно лицемерно и без никаков срам пред еден месец божем го отворија затворениот зелен пазар,рече на денешната прес конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ-Охрид Перчо Божиноски.

Фатени со украдени дрва и сокриена марихуана

Фатени со украдени дрва и сокриена марихуана

На 21.01.2020 година, при преглед на патнички автомобил „Голф“ со охридски регистарски ознаки, управуван од Б.П.М.(31) од Охрид, извршен на улица „Илија Смически“ во охридското село Лескоец, пронајдени се три метри просторни огревно дабово дрво без соодветна документац...

Албанец  фатен во Струга со 2 килограми дрога

Албанец фатен во Струга со 2 килограми дрога

На 21.01.2020 година, по добиени сознанија за вршење на транспорт на дрога од страна на Т.С.(31) од Република Албанија, полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга презеле мерки и активности, при што околу 15.50 часот, Т.С. бил затекнат на автобу...

Единствениот црн лебед изчезна,па мистериозно се...

Единствениот црн лебед изчезна,па мистериозно се...

Единствениот црн лебед во Охридското езеро ,познат како Лилит мистериозно исчезна пред неколку околу една година ,но исто така мистериозно се појави веднаш по Водици.

 

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

Во Лескоец татко го нападнал својот малолетен син
tepacka1qq.jpgПоради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела ,,телесна повреда“ и ,,неизвршување на судска одлука“, СВР Охрид до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против Б.С.(52) од охридското село Лескоец. Тој, на 17.12.2019 година во семејниот дом, каде, непочитувајќи го решението од Основниот суд Охрид со изречени привремени мерки на заштита од семејно насилство, физички го нападнал неговиот малолетен син. Притоа, малолетникот се здобил со повреди кои му биле санирани во Општата болница во Охрид.
 
Раскината концесијата за риболов на Охридското езеро
kocesija1q.jpgВладата на Република Северна Македонија донесе одлука за раскинување на договорот за концесија за Охридското езеро со концесионерот „Летница-Белвица“. Причината за оваа одлука е поради утврдените нерегуларности од страна на надлежните институции во работата на сегашниот концесионер.
Читај повеќе...
 
Вицепремиерката Цароска во посета на ОЕМУЦ ...
caroska1q.jpgВицепремиерката за економски прашања во Република Северна Македонија, Мила Царовска, денес беше во работна посета на Охрид во рамки на која во ОЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ се запозна со условите за спроведување на дуалното образование во овој образовен центар.
Читај повеќе...
 
ВМРО-ДПМНЕ: Пазарџиите пак останаа надвор

p2001q.jpg-Зоран Заев и градоначалникот Константин Георгиески крајно лицемерно и без никаков срам пред еден месец божем го отворија затворениот зелен пазар,рече на денешната прес конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ-Охрид Перчо Божиноски.

Читај повеќе...
 
Фатени со украдени дрва и сокриена марихуана
svrohrid2q.jpgНа 21.01.2020 година, при преглед на патнички автомобил „Голф“ со охридски регистарски ознаки, управуван од Б.П.М.(31) од Охрид, извршен на улица „Илија Смически“ во охридското село Лескоец, пронајдени се три метри просторни огревно дабово дрво без соодветна документација. Притоа, кај Б.В.(26) од Охрид-сопатник во возилото, пронајдена е марихуана. Пронајдените предмети се одземени и предадени за натамошна постапка, а по целосно документирање на случајот, против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.
 
Единствениот црн лебед изчезна,па мистериозно се...

lilit3q.jpgЕдинствениот црн лебед во Охридското езеро ,познат како Лилит мистериозно исчезна пред неколку околу една година ,но исто така мистериозно се појави веднаш по Водици.

Читај повеќе...
 
Бреинобреин почна со нови уписи на деца
flacr.jpgЦентарот за развивање на животни вештини БРЕИНОБРЕИН-Црвен крст Охрид започнува со уписи на нови деца од 4-14 годишна возраст заинтересирани да ја следат интернационалната Бреинобреин едукативна програма  преку која ќе имаат можност да ги стекнуваат, развиваат и потврдуваат своите способности: концентрација, меморија, нумерички и вербални вештини, способности за учење, креативност и имагинација, лидерство, самодоверба, визуелизација, решавање на проблеми.
Читај повеќе...
 
Ограбена аптека,се запалило возило на "Туристичка"
kradec500a.jpgБурно деноноќие во Охрид.Ограбена е аптека,горело возило на "Туристичка"
Читај повеќе...
 
Сообраќајка кај Хидробиолошки,двајца повредени
soobrakajka1e.jpgДоцна попладнево се случи сообраќајна несреќа на патот Охрид – Св Наум кај Хидробиолошкиот завод.  Две лица се повредени и пренесени во болницата за ортопедија и травматологија "Св. Еразмо".
Читај повеќе...
 
И градоначалникот се фрли в Езеро за Денот на рибарите

gradonacalnikotvo1q.jpgИ градоначалникот на Охрид Константин Георгиески,денес, на Денот на рибарите се фрли во студените води на Охридското езеро.Оваа стара традиција на капење во континуитет се негува последниве три децении.

Читај повеќе...
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive