Почина авторот на култниот "Ловец во жито" PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 28 јануари 2010
selindzer.jpgЛегендарниот  американски писател  Џером Дејвид Селинџер (91) почина вчера  во својата куќа.соопштил неговиот син.

Селинџер стекна слава со неговиот роман "Ловец во жито",а станал познат и по тоа што живеел изолирано во својата куќа во  Корниш,Њу Хемпшир.

Романот  "Ловец во жито" продаден е во околу 60 милиони примероци,а неговиот главен лик  Холден Колфилд станал еден од најпознатите антихерои во историјата на литературата.

Делото на Селинџер имало влијание врз генерација филмски творци -"Бунтовник без причина","Питомец" и ред други.

И убиецот на славниот Џон Ленон Марк Дејвид Чепмен  рекол дека  Ленон го убил инспириран од "Ловец во жито".

За време на престојот во Европа Селинџер го запознал Ернест Хемингвеј.Иако напишал неколку книги од 1965 година не објавил ниту едно ново дело,И покрај тоа Селинџер останал еден од најзначајните писатели на 20 век.

Последни измени ( четврток, 28 јануари 2010 )
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive