САД:Р.Северна Македонија-идентитетот непроменет PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 15 декември 2009
elefterotipija.jpg Вашингтон го препорачува називот Република Северна Македонија како решение за спорот за името меѓу Скопје и Атина, а употребата на терминот македонскии за одредувањето на идентитетот и јазикот, пишува весникот Елефтеротипија во текстот под наслов Американците подготвуваат замка за името на ПЈРМ

Време е да се стави крај на спорот за името и да се сфати значењето што би ги имале неговото решавање и пристапувањето на Македонија кон евроатлантските структури, велат за весникот високи американски дипломати.
Американците вршат притисок за решавање на прашањето преку посредникот на ОН Метју Нимиц. Американскиот план предвидува новото име Република Северна Македонија да помине на Советот за безбедност на ОН, кој би дал и препорака тоа да се користи од сите држави-членки на Светската организација во билатералните релации со Македонија. За идентитетот и за јазикот е предвидено тивко решениее, односно нивното одредување како македонски да се впише во регистерот на ОН, без неопходно претходно одобрение од Грција. Атина тоа практично и не би можела да го сопре, посочува Елефтеротипија.
Новата американска администрација учејќи од грешките на претходната, планира да ги побива грчките аргументи пред самитите на НАТО и на ЕУ планирани во 2010 година, пишува весникот, потестувајќи дека Вашингтон изврши силен притисок врз Грција и за време на Самитот на НАТО во Букурешт, но сепак до компромис не дојде, а Атина стави вето на приемот на Македонија во Алијансата.

ВЕСТ

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive