ЕП-Македонија пред четвртфиналето PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
недела, 13 септември 2009
viba1.jpgНајдобрите македонски кошркари ја остварија и втората историска победа на Европското првенство во Полска, и тоа против селекцијата на Германија со резултат од 86:75. Со овој триумф избраниците на Јовица Арсиќ стигнаа до првите бодови во групата Е и значително си ги зголемија шансите за пласман меѓу осумте најдобри репрезентации на Еврбаскетот 2009 Несомнено, својата најдобрата партија на шампионатот во денешниот меч против Германија ја прикажа капитенот Врбица Стефанов, кој натпреварот го заврши со 25 постигнати поени.

"Покажавме карактер по тешкиот пораз од Франција. Бевме мотивирани пред овој меч, знаевме дека не очекува тежок дуел, но на крајот успеавме да ја забележиме и втората историска победа на овој шампионат. Уште еднаш се покажа дека Германците се селекција која одговара на нашата игра. Задутре не очекува уште еден тежок меч против Русија. Ќе дадеме се од себе да направиме уште еден голем успех за мак баскетот."

Одличен меч одигра и Џеремаја Мејси, кој зад своето име запиша 16 поени. Тасовски и Антич постигнаа по 13 поени, Гечевски и Мираковски по 9, а во листата на стрелците се запиша и Ристе Стефанов со 1 поен."Црвено жолтите" во текот на целиот меч имаа контрола врз резултат (полувреме 36:36) и на крајот сосема заслужено стигнаа до втората историска победа на Континенталниот шампионат. Со евентуален триумф во вторник против Русија нашта селекција може да се вклучи во трка за пласман во четвртфиналето.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive