Шпанецот Роиг победи на Охридскиот маратон PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 08 септември 2009
maratonci.jpgПод мото „Пријателството се негува низ спортот" денес на празникот на македонската независност, во Охрид се одржа вториот воено атлетски маратон. На маратонот учествуваа околу 30 атлетичари-учесници од армиите на Македонија, Србија, Албанија и Босна и Херцеговина, а севкупно учествуваа околу 60 атлетичари од повеќе земји.

На патеката долга 31 километар, на плоштадот во Охрид прв пристигна атлетичарот Марк Роиг од Шпанија со време од 1:40.30.

Во армиска конкуренција кај мажите првите три места ги освоија натпреварувачите од Војската на Република Србија, по следниот редослед: прво место Никола Страмениќ од со време 1: 46.53, второ место Горан Чегран со време 1: 50.45 и трето место Александар Нешевски со време 1: 55.29, додека во женска конкуренција најдобра беше Маријана Лукиќ со време 2:07.07 исто така од Војската на Република Србија.

Во екипна конкуренција кај армиските екипи, првото место го освои екипата на Војската на Република Србија, второто место Армијата на Босна и Херцеговина, трето место Армијата на Република Македонија и четврто место Армијата на Република Албанија.
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive