Борис Џепар (фото галерија) PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 96
ЛошОдличен 
петок, 18 април 2008

ppp.jpgБорис Димитри Џепароски е роден на 4 мај 1973 година во Охрид.Тој им е трета рожба на родителите Драгица и Димитри Џепароски. Основно образование заврши во ОУ,,Григор Прличев", а средно (електро насока) во ЕМУЦ ,,Свети Наум Охридски" во родниот град.

 Во 1997 година  со сопругата Мануела отидоа на работа во Германија . Таму им се родија трите ќерки: Лаура, Матеа и Леонида. Борис (Џепар) работи како дизајнер на изработка на камен. Во слободното време постојано се дружи со моторната пила, изработувајќи разни фигури од дрво.                

                            100_3875.jpg

Како што самиот вели, ,,не е уметник по образование'', но создава уметнички дела. Во тоа му помага неговата сопруга со нејзините жестоки критики. Тој е еден од ретките чувари на македонската уметност и традиција, кој успеал да ја престави светлата страна на Македонија. Понесен од желбата да создава големи нешта, во прегратките на својата нескриена љубов кон Господ и уметноста , создава скулптури кои оставаат белег на своето постоење. Врвно, капитално остварување му е скулптурата ,,Свети Наум", изработена за петнаесетина работни часа со моторна пила, која се освети на празникот Богојавление (Водици)2006. Исто така во градот Дорнхан ( Германија) каде што живее, има изработено скулптури на: Исус, „ Македонија - Феникс“ , и уште голем број на скулптури со кој ја преставува македонската нација.

                                                                                      

                                                                                             ГАЛЕРИЈА

 

    

 

 

 

 

Последни измени ( вторник, 02 јуни 2009 )
 
< Претходно
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive