Почина култниот писател Балард PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 21 април 2009
balard.jpgАнглискиот писател Џејмс Грем Балард,познат по делото "Царството на сонцето" умре вчера во 79 година  од животот.Тој  боледувал од рак на простата.

Врз основа на неговата книга снимен е и истоимен филм во режија на  Стивен Спилберг,кој на времето бил номиниран за Оскар во шест категории.

Во делото "Царството на сонцето" Балард мошне живописно го опишува своето детство за време на  Втората Светска војна во Шангај,Кина.

Балард е роден во 1930 година во Шангај каде имал лагоден живот, бидејќи татко му бил сопственик на успешна текстилна фабрика.По избувнувањето на војната неговиот свет се урива,а неговото семејство две години  минува  во заробенички логор од каде што  успева да се врати во Англија.Таму почнал да студира медицина на Кембриџ,но повеќе го пирвлекувало пишувањето,Тој стекнал статус на култен писател  по објавувањето на  на повеќе научно-фантастични романи,посебно со романот "Потопен свет".

Последни измени ( вторник, 21 април 2009 )
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive