"Џони Вокер" ќе се продава во хартиени шишиња PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 13 јули 2020
hartieni.jpgВискито „џони вокер“ од следната година ќе биде достапно во шишиња што не содржат пластика, објави компанијата „Диеџио“, додека најголемиот светски производител на алкохолни пијалаци се обидува да го намали пластичниот отпад.

„Новото шише ќе биде направено од дрвена пулпа која ги исполнува стандардите за безбедност на храна и целосно може да се рециклира. Ова практично ќе биде одржливо хартиено шише“, објави „Диеџио“.

Прехранбената индустрија се најде под засилен надзор поради количеството пластика што ја користи за својата амбалажа. Само во Европа во 2018 година биле фрлени 8,2 милиона тони пластика што била користена за пакување храна и пијалаци.

Иако користи само 5% пластика во својата амбалажа, „Диеџио“ постави за цел дополнително да го намали тоа до 2025 година
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive