88 новозаболени од ковид-19,во Охрид-2 PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 13 јули 2020
kovidkola1q.jpgПочинати се три лица, двајца пациенти од Скопје и еден од Штип по компликации од ковид-19, а во последните 24 часа се направени 973 тестирања и регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19, објави Министерството за здравство. Во Градската општа болница (ГОБ) „8 Септември“ починати се пациенти на возраст од 43 и 72 години. Во болницата во Штип е почината пациентка на 76 годишна возраст.

Новите случаи на ковид-19 се во: Скопје-30, Куманово-8, Дебар-1, Штип-13, Прилеп-5, Тетово-3, Струга-11, Велес-1, Битола-1, Охрид-2, Кавадарци-1, Гостивар-1, Пробиштип-1, Кратово-1, Свети Николе-1, Кичево-8.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 5 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 92 пациенти. На кислородна поддршка се 52 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 23 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 5 деца позитивни и 1 дете суспектно на вирусот.

Во „8 Септември“ примени се 8 нови, вкупно хоспитализирани се 88 пациенти. На респираторна машина се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 28, а во болницата во Штип се хоспитализирани 54 пациенти.

На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар и Струмица се хоспитализирани 110 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 123 оздравени лица од: Скопје-70, Штип-6, Прилеп-4, Тетово-31, Велес-3, Кочани-2, Пробиштип-1, Кичево -1, Ресен-4, Неготино-1.

Досега во земјата се направени вкупно 78.133 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупнo ковид дијагностицирани во земјава има 8.197,оздравени се 4.326,  починати се 385, а а активни се 3.486.

Од вчерашните тестирања два се контролни, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 3878, активни 1788
• Куманово 862, активни 194
• Дебар 151, активни 89
• Штип 457, активни 178
• Прилеп 301, активни 64
• Тетово 871, активни 292
• Струга 330, активни 171
• Велес 203, активни 33
• Битола 71, активни 28
• Охрид 227, активни 135
• Кавадарци 26, активни 18
• Гостивар 230, активни 144
• Гевгелија 12, активни 2 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
• Струмица 24, активни 16
• Крива Паланка 19, активни 9
• Радовиш 8, активни 4
• Крушево 12, активни 7
• Кочани 77, активни 13
• Пробиштип 37, активни 24
• Демир Хисар 8, активни 7
• Македонски Брод 8, активни 4
• Пехчево 6, активни 1
• Берово 4, активни 1
• Валандово 6, активни 0
• Виница 4, активни 1
• Делчево 1, активни 0
• Кратово 7, активни 4
• Свети Николе 118, активни 111
• Кичево 81, активни 69
• Ресен 137, активни 77
• Неготино 21, активни 2 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive