Аја Софија ќе стане џамија,судот во Турција прифати... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
петок, 10 јули 2020
ajas1.jpgТурскиот суд го прифати барањето на  претседателот Реџеп Таип Ердоган и го поништи статусот на музеј на Аја Софија во Истанбул, една од најатрактивните светски туристички дестинации, и дозволи да стане џамија.

Овој потег се смета за контроверзен, со оглед на тоа дека 1.500 години старата Аја Софија, првично била основана како црква, а за време на Отоманската империја била џамија. Музеј станува во 1934.

Аја Софија е светско културно наследство заштитено од УНЕСКО, од каде ја предупредија Турција да не го менува статусот без дискусии.

Последни измени ( петок, 10 јули 2020 )
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive