Лувр отворен по четири месеци ,пред "Мона Лиза" нема... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 06 јули 2020
luvr1w.jpg„Мона Лиза“ е повторно во центарот на внимание. Парискиот музеј Лувр, кој е дом на најпознатиот портрет на светот, денеска повторно ги отвори своите врати по четири месеци пауза, но без вообичаените гужви и редици.

„Супер! Сега е идеално време да се посети музејот“, вели еден турист од Белгија.

 

Оние на кои туризмот им е работа не се така воодушевени од ситуацијата во Париз.

„Целата моја сезона пропадна. Нема никого наоколу. Многу е драматично“, вели туристичкиот водич Катија Бенар Русо.

 

Во Лувр, носењето маска е задолжително, а бројот на посетители е ограничен и потребна е резервација. Во моментов се отворени 70% од музејот, па има доволно да се види. Лувр го посетуваат 10 милиони луѓе годишно, но оваа година тоа ќе биде недостижно.

„Губиме 80% од нашите посетители. Ова лето очекуваме меѓу 4.000 и 10.000 гости на ден, што е само 20-30% во споредба со лани“, изјави директорот Жан-Лик Мартинез.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive