Францускиот премиер Филип поднесе оставка PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
петок, 03 јули 2020
filip1q.jpgФранцускиот премиер Едуар Филип поднесе оставка по три години на функцијата.

Иако важеше за попопуларен политичар од претседателот Макрон, Филип одлучи да се повлече по слабите резултати на владејачката партија на неодамнешните локални избори. Тој се сретнал со Макрон, при што се согласиле дека владата треба да поднесе оставка. Во интервју дадено во петокот, Макрон вети „нов пат“ за земјата.

Во француската политика е вообичаено претседателот да го менува премиерот по петгодишен мандат.

Иднината на Филип како премиер беше неизвесна веќе неколку недели, а тој во неделата беше избран за градоначалник на Л‘Авр.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive