Жбогар:Дојден сум Охрид да го сочува статусот во... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 02 јули 2020

kostazb1.jpgДојден сум во Охрид да дадам поддршка  Охрид да го сочува статусот во УНЕСКО.рече денес евроамбасадорот Самуел Жбогар кој со градоначалникот Константин Георгиески беа во обиколка на една од најатрактивните плажи кај Горица каде што деновиве беа отстранети бројни шанкови и платформи.

Верувам дека мнозинството на граѓаните во Охрид навистина се грижат за зачувување и заштита на Охридското езеро за идните генерации“ кажа амбасадорот Самуел Жбогар.

Градоначалникот Константин Георгиески побара поддршка на мерките што ги спроведува Општината во справување со хаосот кој владееше со години на охридските плажи.

“Упатувам апел до  охриѓани  да покажат поголемо разбирање и да дадат поддршка  на мерките кои се спроведуваат и кои се во насока  на сопирање на самовоилието и импровизациите кои што се случувале  години наназад. Даваме максимални напори да ја поправиме целокупната сликa и  имиџ на охридскиот туризам“, кажа градоначалникот Константин  Георгиески.

Георгиески подвлече дека битката со дивоградбите  ќе трае долго  и дека акцијата ќе продолжи и во НП Галичица,каде  ќе се отстранат сите објекти кои имаат решенија за уривање.

Последни измени ( четврток, 02 јули 2020 )
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive