Кина го доврши хоризонталниот облакодер PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
недела, 28 јуни 2020
horizontalen1.jpgНебесниот мост Кристал, кој поврзува четири облакодери на височина од 250 метри, е пуштен во употреба како прва фаза од комплексот Рафлс Сити во кинескиот град Чонгкинг, дело на архитектонското студио „Сафди“. Останатиот дел од комплексот треба да биде довршен до крајот на годината.

Рафлс Сити е сместен на местото каде што се спојуваат реките Јангце и Џијалинг во градската област Јуџонг.

Целиот проект се состои од осум облакодери поврзани со петкатен подиум: шест кули се високи по 250 метри, а двата повисоки облакодера имаат по 350 метри.

 Протегајќи се 300 метри по четирите средишни кули, „Сафди“ го опишува Кристал како „хоризонтален облакодер“. Тој е дизајниран како цевка од челик и стакло и е поддржан со лежишта за сеизмичка изолација, имајќи предвид дека областа се наоѓа во зона на земјотреси.

 Кога ќе биде завршен, комплексот ќе биде комбинација од апартмани, деловни простории и хотел, додека Кристал содржи градини, барови, ресторани и палуби за набљудување.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive