Промотивен лет на најголемиот електричен авион во све PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 28 мај 2020
promotiven1q.jpgНајголемиот електричен авион на светот денеска ќе го има својот прв пробен лет во американската сојузна држава Вашингтон. Се очекува летот на „цесна караван 208“ да трае меѓу 20 и 30 минути.

Овој авион може да прими девет патници, но на пробниот лет ќе биде само пилотот, кој ќе лета со 183 километри на час.

„Магникс“, компанијата која го создаде електричниот мотор, се надева дека вакви авиони ќе влезат во комерцијална употреба до крајот на 2021 година. Моторот „магни500“ испорачува 750 коњски сили и овозможува да се поминат 160 километри.

Роеј Ганзарски, извршниот директор на „Магникс“, вели дека сегашните авиони се скапи и многу загадуваат.

„Електричните авиони ќе ги намалат трошоците за 40-70% на еден час лет. Тоа значи дека компаниите ќе можат да летаат повеќе авиони на помали аеродроми, без штетни емисии“, смета Ганзарски.

„Магникс“ не е единствената компанија која работи на електрифицирање на воздушниот сообраќај. Вакви проекти развиваат и „Убер“, „Ербас“, „Ролс-Ројс“ и неколку стартап компании.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive