Робот одржува дистанца меѓу муштериите во јужнокрески PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 26 мај 2020
distanca1q.jpgКафуле во јужнокорејскиот град Тежон со помош на робот-бариста ја одржува физичката дистанца меѓу муштериите.

„Повелете, ова е вашето кафе, уживајте“, вели роботот додека љубезно го доставува напитокот на послужавник.

Јужна Кореја имаше 11.000 заболени од КОВИД-19, а починаа 267 луѓе и полека преминува од строгите правила за одржување дистанца кон она што владата го нарекува „дистанца во секојдневниот живот“.

„Роботите можат да помагаат во одржувањето физичка дистанца во јавноста“, вели Ли Донг-бае, директор на истражувањето во фабриката за смарт производи која го разви роботот-бариста.

Роботот може да направи 60 различни типови на кафе и да ги послужува муштериите на нивните маси. Има и вградена технологија за самовозење, што му овозможува без проблеми да се движи низ кафулето.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive