Германците слободно ќе патуваат во 31 европска земја PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 26 мај 2020
germanija1q.jpgКанцеларката Ангела Меркел објави дека од следниот месец Германците ќе можат слободно да патуваат во 31 европска земја. На списокот не е Македонија.

Германија воведе досега невидено предупредување за патувања на 17 март за да се спречи ширењето на коронавирусот и тоа ќе биде укинато на 15 јуни, што италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи ди Мајо го опиша како „решавачки ден за туризмот во Европа“.

„Тоа ќе биде како нов старт за Европа“, изјави Ди Мајо.

Од 15 јуни, Германците ќе можат слободно да патуваат во 26-те членки на Европската Унија, плус Велика Британија и во останатите земји кои се дел од Шенген зоната, како Исланд, Норвешка, Лихтенштајн и Швајцарија.

Германија прво ја отвори границата со Луксембург, а до 15 јуни истото ќе го направи со Австрија и Швајцарија.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive