Играта "Солитер" наполни 30 години,а се' уште се ... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
недела, 24 мај 2020
soliter1q.jpgВеројатно ниедна видеоигра не е одговорна за повеќе изгубена продуктивност од „Солитер“.

Играта на „Мајкрософт“ деновиве го прослави својот 30. роденден и компанијата објави дека 35 милиони луѓе сѐ уште ја играат месечно, а дневно се играат околу 100 милиони партии.

Осмислена од Вес Чери, кој тогаш бил вработен во „Мајкрософт“, „Солитер“ оригинално била вклучена во „Виндоус 3.0“ од 1990 година. Нејзината изворна намена била луѓето да научат како да користат маус. Во меѓувреме стана една од најпопуларните игри на светот и е дел од сите верзии на „Виндоус“ кои излегле во последните 20-ина години, со исклучок на „осумката“ од 2012. Тоа значи дека била вклучена во повеќе од милијарда компјутери.

Минатата година, „Солитер“ беше примена во Халата на славните за видеоигри, а денес е присутна на повеќе од 200 пазари и прилагодена на 65 јазици.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive