Ретко бело гризли снимено на Карпестите планини,Канад PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
сабота, 23 мај 2020
belog1.jpgРетко бело гризли е снимено во канадските Карпести Планини. Кара Кларксон се возела во автомобил со семејството кога покрај автопатот што поминува низ националниот парк Банф забележала две мечиња како се играат, од кои едно било бело.

„Тоа беше луксузна глетка и неверојатно искуство за нас кои поминувавме оттука“, изјави Кларксон.

Бојата на овие мечки вообичаено варира од темно кафеава до сина. Експертите сметаат дека белата боја на мечето е резултат на рецесивен ген, а не на албинизам. Исто така, тие велат дека не станува збор за Кермодова мечка, која се карактеризира со бело крзно, бидејќи таа е подвид на црна мечка, а не на гризли.

„Ова несомнено е уникатно животно. Првпат слушнавме за бело гризли во 2017 година, но никогаш не сум го видела во живо“, вели Сет Чери, експерт за диви животни од Канадски паркови.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive