Плажите во Европа се отвораат,но... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 21 мај 2020
plazi1w.jpgПо неколку месеци седење дома поради коронавирусот, државите почнаа да попуштаат со рестриктивните мерки, дозволувајќи им на луѓето да ги користат плажите. Воведени се нови протоколи и првенствено треба да се почитува социјалното дистанцирање.

Грција викендов отвори повеќе од 500 плажи и објави дека ќе ја почне туристичката сезона на 15 јуни. Според владините мерки, меѓу чадорите треба да има растојание од најмалку четири метри, а на илјада квадратни метри не смее да има повеќе од 40 луѓе.

 

Во Франција важат некои други правила. Плажите на северот на земјата и долж Средоземното Море се отворени само за луѓето кои живеат во таканаречените зелени зони, каде што има малку случаи на зараза. Дозволени се пливање, сурфање и риболов, но не и сончање и долго задржување на плажите.

Повеќето плажи во Италија засега се затворени и регионалните и локалните власти ќе решат до кога ќе биде така. Новите правила налагаат чадорите да бидат оддалечени 4,5 метри, а тушевите и баровите редовно да се дезинфицираат.

Барселона вчера повторно ги отвори плажите и парковите. Иако властите дозволуваат плажите да се користат само за прошетка и вежбање, голем број луѓе не го почитуваа тоа, па полицијата мораше да ги станува од песокот.

„Да уживаме во плажите одговорно! Запомнете дека пливање, сончање и групно спортување не се дозволени“, предупреди полицијата на Твитер.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive