Лазареска:Ќе ја победиме короната и ќе има...(видео) PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 21 мај 2020

zaki200.jpg-Над два месеци нашата земја како и сите останати низ светот се бори со невидливиот непријател Ковид -19. 

Пандемијата на сите до еден ни го диктира животот. Од средината на март постојано  се алармира дека короната може да совлада секого. Заразата со Ковид – 19 не го одмина ниту Охрид, но за среќа епидемиолошката слика е под контрола.рече на почетокот од денешниот прес пратеничката од СДСМ Жаклина Лазареска 

-Ако  се бараат хероите на ова време  - повеќе од јасно е дека  тоа се  здравствените работници кои беа и се’ уште се на првата борбена линија. За што треба да им се честита.

Почитувани, треба да сфатиме дека враќањето во нормала на животот и победата над пандемијата зависат од нас и од нашето однесување.

Но животот оди натаму. Короната индиректно ги нападна стопанството и економијата  а со  тоа удри по  стандардот на секој од нас. 

Претходно, во нашата земја прекинаа  дејствијата за изборите закажани на 12  април, до отстранување  на вонредните мерки. Не му  се израдуваме и не го прославивме нашето членство во НАТО како и позитивниот извештај на ЕУ и зеленото светло за добивање датум за почеток на преговори. Парламентот не е свикан а техничката Влада со Уредби ги решава  напластените проблеми. Експертите се изјаснија дека на земјата и треба политичка одговорна власт, а не техничка Влада која  го нема целиот капацитет.   Згора на тоа опозициската ВМРО ДПМНЕ  која постојано бараше избори сега бега од соочување со граѓаните и бара тие да се случат за месец два подоцна  - криејќи се наводно под  плаштот на грижата за здравјето граѓаните и стравот од Ковид – 19.

Мицковски и врхушката на партијата со денови ја критикуваа Владата и СДСМ  дека не прави ништо да им помогне на граѓаните и економијата а  кога надлежните министерства предложија дури три сета мерки за помош на сите погодени од короната, опозиционерите трубат очајно дека тоа било можен поткуп на гласачите затоа треба да се почека со изборите. Народски кажано Мицкоски и неговите ниту се водат ниту се тераат, останаа заглавени во минатото и уште чекаат инструкции од лидерот во сенка кој ужива во Будимпешта.  

Почитувани, 

 СДСМ е одговорна партија, ние сакаме консензус за важни прашања како што се изборите.  Но, доколку ВМРО-ДПМНЕ упорно избегнува консензус, тогаш изборите по сила на закон ќе бидат на 21 јуни.  Тогаш истекуваат сите изборни рокови, 22 дена после завршувањето на вонредната состојба.

Верувајте, ние најмногу сакаме да дојдеме до консензус. И до сега правевме се и ќе продолжиме и натаму да вложуваме максимум за заеднички договор. Не е добро ни за ДПМНЕ, ни за нас, ни за државата да нема консензус по вакви прашања. Но, ако сепак ДПМНЕ инсистира да нема датум за избори, тогаш по сила на закон изборните рокови го проектираат 21 јуни како изборен ден, тука веќе работите не зависат од нас туку од законите.

 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

На подрачјето на СВР - Охрид 109 лица се во изолација

stefd1.jpgСпоред статистичките податоци на МВР, на подрачјето на СВР Охрид, моментно  во изолација се 109 лица (Охрид-45, Струга-45, Кичево-19). Врз нив, полициски службеници извршиле вкупно 10 контроли. Во самоизолација, моментно се регистрирани вкупно 30 лица (Охрид-18, Струга-7, Кичево-1, Дебар-4). Врз овие лица, извршени се 14 контроли. Воедно, полициските службеници самостојно но и во координација со Државниот пазарен инспекторат, извршиле 67 контроли врз угостителски и други објекти (Охрид-07, Струга-06, Кичево-42, Дебар-12).

Читај повеќе...
 
Никнува дивоградба кај Свети Стефан,во Градиште...
divos1vv.jpgНа самиот брег на туристичката населба Свети Стефан, меѓу охриѓани позната и како Синдикална, денес до самиот брег никнува нова дивоградбата, а се сечеа и некои од поблиските дрвја до неа. На самото место излегле инспектори од локалната самоуправа.
Читај повеќе...
 
"Живи" фатени со кеса дрога во автомобил
stefd1.jpgНа 29.05.2020 година, околу 21 часот и 30 минути, во СВР Охрид приведени и лишени од слобода се Н.М. (45) и Е.Ш.(40), двајцата од Охрид. Тие, се затекнати во патнички автомобил „БМВ“ на улицата „Васил Стефоски“ во кое, при преглед пронајдена и одземена е најлонска кеса со опојна дрога марихуана. По целосно документирање на настанот, СВР Охрид ќе поднесе соодветна пријава.
Читај повеќе...
 
Во Охрид за една недела има двајца новозаразени од...

centar1qq.jpgОд тестираните лица во периодoт од 23  до 29 мај во општина Охрид лабораториски е дијагностицирано присуство на COVID-19 кај 2 лица, a од општина Струга 8 лица се лабораториски дијагностицирани на присуство на COVID-19. Под здравствен надзор од 14 дена во општина Охрид се 44 лица, во Струга се 56 лица,Активни случаи во Охрид се 6, а во Струга 11,велат од Центарот за јавно здравје во Охрид.

Читај повеќе...
 
Пецаков:Градоначалникот се однесува несерионо...
pecakpred2q.jpg-Власта на СДСМ и градоначалникот Константин Георгиески се однесуваат крајно несериозно кога станува збор за здравјето и интересот на граѓаните. Георгиески три месеци одложуваше за ребалансот на буџетот и на крајот реши да биде партиски послушник на СДСМ,рече на почетокот на денешниот прес Кирил Пецаков,координатор на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ
Читај повеќе...
 
Сообраќајка на "Туристичка",едни возач..
turisticka1ww.jpgНа 27.05.2020 година во 18.05 часот, во близина на автобуска постојка на булеварот „Туристичка“ во Охрид, случена е сообраќајна незгода во која патничко моторно возило  „Мерцедес“ удрило во патнички автомобил „Фолксваген Поло“ со охридски регистарски ознаки, управуван од М.Н.(61) од Охрид. Истиот, е префрлен во болницата „Св.Еразмо“ каде е задржан на натамошно лекување. Возачот на возилото „Мерцедес“ избегал од местото на настанот. По преземени мерки, констатирано е дека возилото во алкохолизирана состојба го управувал  Б.М.(49) од Охрид.  Тој е исклучен од сообраќај и против него, ќе биде поднесена соодветна пријава.
 
Георгиески:Градиме два капитални објекти (видео)
kostapres2q.jpgДенес градоначалникот Георгиески одржа прес-конференција на улица „15 Корпус“ во врска со инфраструктурните проекти кои во моментов се реализираат на територија на Општина Охрид,напоменуваќки дека е во тек изградба на два капитални објекти
Читај повеќе...
 
За два месеци 326 лица не ја почитувале забраната за...
svrohrid2q.jpgВо периодот од 22.03.2020 година до 26.05.2020 година кога на сила беше полицискиот час со цел спроведување на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење на коронавирус COVID-19,  според статистичките податоци на МВР, на подрачјето на СВР Охрид,  вкупно 326 лица  лица не ја почитувале забраната за движење (15 лица на возраст до 18 години, 307 лица на возраст од 18 до 67 години, 4 лица над 67 години). 
Читај повеќе...
 
Донација од Мелбурн за полицијата,маски,ракавици
zastitnaoprema2q.jpgИнтернационалната полициска социјација (ИПА) Регион Охрид  од Охридското Социјално друштво „Св. Наум Охридски“ од Мелбурн-Австралија доби донација од 1600 заштитни ракавици и 1500 повеќенаменски заштитни маски.Донацијата е веќе дистрибуираната во полициските станици во Охрд,Струга,Кичево и Дебар.
Читај повеќе...
 
Водата во Охридското езеро е погодна за ...
ohrid3w.jpgВодата во крајбрежниот дел на Охридското Езеро, односно делот што се користи за капење и рекреација, е од прва и втора класа, велат од Центарот за јавно здравје Охрид. Оваа анализа доаѓа една недела по појавата на полен во езерската вода кај градското пристаниште, што предизвика вознемиреност кај граѓаните и екологистите.
Читај повеќе...
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive