Нема да има копии на странска архитектура во Кина PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
петок, 15 мај 2020
kopijak1.jpgОд англиски градови преку алпски села до Ајфелова кула, копии на странската архитектура можат да се видат насекаде низ Кина.

„Плагијати, имитации и копии ќе бидат забранети при дизајнирањето на нови јавни објекти. Зградите ја откриваат културата на еден град и огромни, чудни и странски дизајни треба да бидат ограничени“, се вели во соопштението на кинеската влада.

Во минатото, голем број споменици и згради во Кина се градеа како директни реплики на светски знаменитости, како Тауер бриџ во Лондон, Триумфална порта и Ајфелова кула во Париз и Сиднејската опера. Во областа Сонгџијанг во Шангај постои имитација на англиски град.

Владата не кажа што ќе се случи со веќе постоечките „странски“ згради, освен дека ќе има инспекции по градовите.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive