Паркот Тиволи во Данска претворен во градинка PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 12 мај 2020
tivoli1q.jpgДанска беше прва држава во Европа која повторно ги отвори градинките и дел од основните училишта, но во услови кога мора да се почитува мерката на социјално дистанцирање, во училница може да има ограничен број на деца.

Затоа една од препораките беше што повеќе настава и играње на отворено и властите на Копенхаген имаа решение за тоа. Во периодот кога градските атракции се затворени за посетители, тие привремено се претворени во градинки за деца од три до шест години. Меѓу јавните простори кои им се отстапени на децата се забавниот парк Тиволи, зоолошката градина, Националниот музеј на Данска и стадионот на ФК Копенхаген.

Среќни сме што можеме да подадеме рака и што ги отворивме нашите врати за децата. Имаме многу простор и реквизити во паркот што моментално не се користат. Додека не се отвориме повторно за посетители, убаво е што можеме да им овозможиме на децата да имаат убав ден“, изјави Ларс Либст, директорот на Тиволи, вториот најстар забавен парк на светот.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive