Во Охридската болница има шест пациенти со симптоми PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 07 април 2020
baleski1q.jpgНа Инфективното одделение во Општата болница во Охрид има шест пациенти со симптоми на КОВИД-19 и за нив се чекаат резултатите од земените брисеви. Директорот на Охридската болница, Горан Балески вели дека сите шестмина во моментив се со лесна клиничка слика. Ако тестовите покажат дека се позитивни, ќе се испратат во Битолската болница.

“Имаме доволен капацитет, лекари и лекови со кои можеме да се справиме со една ваква инфекција каква што е КОВИД-19. Формиравме тријажен центар за сите пациенти кои влегуваат во болницата, од каде лекари ги упатуваат на соодветните одделенија. Имаме одлична соработка со Министерството за здравство и сите позитивни докажани пациенти од Инфективното одделение треба да ги испраќаме во Општа болница во Битола, каде има посебно карантинско одделение”,вели директорот Балески.

Инфективното одделение во Охрид може да прими максимум десет пациенти.

Во Охрид досега има три регистрирани случаи со коронавирус.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive